08 Eylül 2022
1255
ABONE OL

Yöresel Edirne Tatlıları

Edirne yöresel yemekleri ve tatlıları, alışılmış lezzetlerin dışında kalan benzersiz tatlara imza atar. Tezat tatları bir arada kullanarak harikalar yaratan Edirne yemekleri, Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçiler tarafından beğenilir. Yılın her dönemi bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Edirne, sevilen lezzetleri ile ün kazanır. Bu sebeple birbirinden güzel tatlıları ile ilgi gören Edirne’deki yöresel tatları sizler için derledik.

Yöresel Edirne Tatlıları

Gerdan Tatlısı

Gerdan tatlısı, Türk mutfağının değişik tatları arasında bulunur. Etli tatlı denildiğinde akla gelen ilk tatlılar arasında bulunan gerdan tatlısı, ismini kuzunun gerdan etinden yapıldığı için alır. İçerisinde çeşitli meyve ve kuruyemişin bulunduğu gerdan tatlısı, Osmanlı’nın en sevilen saray yemekleri arasında bulunur.

Zerde

Edirne mutfağına ait olan zerde tatlısı, lezzetinin çok beğenildiği tatlılar arasında yer alır. Unutulmaz ve benzersiz bir tada sahip olan zerde tatlısı, tadını safran ve zerdeçaldan alır. Tarihi bir değeri olan zerde, Osmanlı mutfağına özgü bir tatlıdır.

Badem Ezmesi

Badem ezmesi, oldukça beğenilen Edirne tatlıları arasında bulunur. Edirne mutfağının ünlü tatlıları arasında yer alan badem ezmesi, kendine has bir lezzete sahiptir. Edirne yöresine ait bademlerle yapılan badem ezmesi, Osmanlı mutfağından Edirne mutfağına yansıyan lezzetlerdendir. Osmanlı’nın Edirne’ye kazandırdığı badem ezmesi, turistik bir değere sahip olması sebebiyle Edirne’nin çeşitli noktalarında satılır.

Gaziler Helvası

Gaziler helvası, Edirne’nin geleneksel lezzetleri arasında bulunur. Edirne’de meşhur olan helva sohbetlerinin aranan lezzetleri arasında yer alan gaziler helvası, kavala kurabiyesi ve badem ezmesi lezzetleri gibi öne çıkan Edirne tatlılarından biridir. Helvanın hazırlanışının bir diğer kendine özgü özelliği ise şerbetinde bal kullanılmasıdır. Bal kullanılarak tatlandırılan gaziler helvası, hazırlanışındaki nüans sebebi ile ballı badem helvası diye de bilinir.

Güllabiye

Güllü bal helvası olarak da bilinen güllabiye, karakteristik bir lezzete sahiptir. Osmanlı mutfağının dikkat çeken lezzetlerinden biri olan güllabiye, geçtiğimiz yüzyılın ortalarına kadar Edirne’de sürdürülmüş helva sohbetleri geleneğinin zenginlik göstergesi olarak bilinir. Edirne helva sohbetleri geleneğine ait bir ikram olan güllabiye, aynı zamanda Ramazan sofralarında da servis edilen lezzetli bir tatlıdır.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
30 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
27 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
26 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

YEME - İÇME
Mevsimsel Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır?
YEME - İÇME
Edirne En Meşhur Yöresel Lezzetleri
YEME - İÇME
Tekirdağ’da Ne Yenir, Nerede Yenir?