19 Ekim 2022
903
ABONE OL

Osmanlı’dan Günümüze: Elbasan Tava

Edirne’nin çok sevilen lezzetlerinden olan elbasan tava, balkan topraklarındaki Türkler tarafından yemek kültürümüze kazandırılmıştır. Arnavut Türkleri’nin getirdiği bir et yemeği olan elbistan tava, günümüzde hala damakları şenlendirmeye devam ediyor.

Kuzu etinin özel bir sosla buluşup piştiği elbasan tava, bölge halkı tarafından yoğun bir ilgi görüyor. Yoğurt ile kuzu etinin birleştiği bu lezzeti tam yerinde yemek için rotanızı Edirne’ye çevirebilirsiniz. Edirne’ye ilk kez gelen ziyaretçiler elbasan tavayı yiyebileceği en iyi mekanları araştırıyor. Aynı zamanda kişiler elbasan tava nerede yenir, yanında ne iyi gider, ne kadar sürede pişer gibi sorular soruyor. Geçmişten günümüze damak çatlatan tadıyla bilinen elbasan tava hakkında merak ettiğiniz detayları derledik. 

Osmanlı’dan Günümüze: Elbasan Tava

Elbasan Tava Nerede Yenir?

Edirne’ye yolu ilk kez düşenler ve iyi bir lezzet durağı arayanlar ne, nerede yenir sorusunu sıklıkla yöneltiyor. Özellikle Edirne’nin köklü lezzetlerinden biri olan elbasan tavayı nerede yiyebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Ağızda dağılan kuzu etinin muhteşem sosla buluştuğu elbasan tavayı şehrin pek çok noktasında bulabilirsiniz. En lezzetli elbasan tava için meşhur noktaları ve şehir lokantalarını tercih edebilirsiniz. Elbasan tava için en iyi durak neresi diyorsanız kesinlikle Lalezar Restoran. Meriç Nehri kıyısında yer alan bu mekanda hem lezzete hem de manzaraya doyabilirsiniz.

Elbasan Tava Yanına Ne Gider?

Elbasan tavayı ilk kez tadacak olanlar, bu yemeğin yanında ne iyi gider sorusunun yanıtını arıyor. Lezzetli bir elbasan tavayı arşa taşımak için yanında pirinç pilavı veya şehriyeli bulgur pilavı tercih edebilirsiniz. Edirne’deki et yemeklerinin yanında, her yörede olduğu gibi pilav ilk tercih edilenler arasında yer alıyor. Ana yemekte kırmızı etin olduğu sofralarda salatayı da es geçmemenizde fayda var.

Elbasan Tava Ne Kadar Sürede Pişer?

Elbasan tava kuzu etinin önceden haşlanıp farklı soslarla buluşmasından meydana geliyor. Özellikle ön haşlama işleminden geçen kuzu eti bütün lezzetini ortaya çıkarıyor. Bu lezzeti ev ortamında yapmak isteyenlerin fırını 180 dereceye ayarlaması gerekiyor. Üzeri kızarana kadar pişen ve sosla buluşan elbasan tava 25 dakika gibi kısa bir sürenin sonunda sofranızı şenlendiriyor. Bu meşhur lezzeti tatmak için rotanızı Edirne’ye çevirebilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
27 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
26 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
25 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
KÜLTÜR SANAT
Fransız Edebiyatının En İyi Romanları
NÖBETÇİ ECZANELER
24 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

YEME - İÇME
Tekirdağ’ın Meşhur Köftecileri