24 Mayıs 2022
193
ABONE OL

Mutancana Tarifi, Nasıl Yapılır?

Yıllarca Osmanlı’ya başkentlik yapan Edirne’nin yöresel yemeklerinden biri olan mutancana, Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşabilmiştir. Mutancana yemeği, Osmanlı mutfağında yıllar boyu yapılan bir yemek olduğundan dolayı, tarihi bir öneme sahiptir. Kuru meyve ve kuzu eti ile yapılan bu saray yemeği, içeriğine eklenen yüksek lifli ve proteinli besinler sayesinde şifalı bir yemek olarak bilinir.

Mutancana Tarifi, Nasıl Yapılır?

Edirne yemekleri arasında en eskilerden biri olan mutancana, oldukça sağlıklı bir yemek olduğundan dolayı sıklıkla yapılan yemekler arasındadır. Magnezyum, fosfor, çinko ve demir içerdiğinden dolayı, tüketilmesi tavsiye edilen yemeklerdendir. Kuruyemişlerin renkleri ile canlı ve lezzetli bir görünüme kavuşan mutancana, samimi ve kalabalık masaların vazgeçilmez yemeğidir.

Mutancana Nasıl Yapılır?

Mutancana yemeği yapmak için öncelikli olarak gereken malzemelerin hazırlanması gerekir. Mutancananın tadı için oldukça önemli olan yarım kilo kuşbaşı kuzu eti olmazsa olmaz bir malzemedir. Bununla birlikte 10 adet arpacık soğanı, istenilen miktarda badem, 5 adet kuru kayısı, istenilen miktarda kuru üzüm, 5 adet kuru incir, 1 kaşık bal, 2 su bardağı sıcak su, 2 kaşık tereyağı ve tuz malzemelerinin mutancana yemeğini yapmak için hazırlanması gerekir. Peki mutancana yemeği nasıl yapılır?

İlk olarak bademleri haşlayarak kabuklarını soyun.

Sonra tereyağını eriterek eti kavurmaya başlayın ve suyunu çekmeye başladığında arpacık soğanları bütün bir şekilde ekledikten sonra kavurmaya devam edin.

Daha sonra iki su bardağı suyu üzerine ekleyerek kapağı kapatın ve etlerin yumuşamasına izin verin.

Kuru kayısıları birkaç parçaya bölerek, üzüm, bademleri ekleyerek etlerle birlikte pişirin.

Kuruyemişlerle etler bir kıvam elde ettikten sonra bal ve tuzu da ekleyin.

Ayrı bir yerde ince doğranan incirleri yağda kavurun ve yemek piştikten sonra yemeği servis ederken incirleri tabağa ekleyin.

Mutancananın Püf Noktaları

Mutancana tarifi kişisel damak zevkine bağlı olarak genel tat değiştirilmeden herkes tarafından yapılabilir fakat her yemeğin olduğu gibi mutancananın da püf noktaları vardır.

Yemeğe katılacak olan etlerin orta derecede yağ içermesine dikkat edilmelidir. Aynı zamanda buzluktan çıkarılan etlerin bir süre çözülmesi beklenmelidir.

Etlerin daha lezzetli olabilmesi için, tencereye almadan önce oda sıcaklığında bekletilmesi gerekir.

Kuruyemişleri ve kuzu etini ayrı ayrı pişirerek tatlarının saf kalmasına özen gösterin. Servis ederken birleştirerek özgün tatlarının kaybolmamasını sağlayın.

Arpacık soğanı dışında domates veya patates de kullanabilirsiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken tek şey, yemeğe eklenecek sebze veya meyvelerin küçük boyutlarda olmasıdır.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
27 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
26 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
25 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
KÜLTÜR SANAT
Fransız Edebiyatının En İyi Romanları
NÖBETÇİ ECZANELER
24 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

YEME - İÇME
Tekirdağ’ın Meşhur Köftecileri