18 Ekim 2022
1434
ABONE OL

Mutancana Nedir? Mutancana Nerede Yenir?

Edirne yöresel lezzetleri ve Osmanlı’dan günümüze ulaşmayı başaran tarifleri ile ön plana çıkıyor. Farklı damak tatlarına özel lezzetler sunan şehirde Osmanlı kültürünü yansıtan yemekleri görmeniz mümkün. Osmanlı’ya özel yemek çeşitlerinden biri de bol malzemesi ile bilinen mutancana...

Mutancana Nedir? Mutancana Nerede Yenir?

Mutancana  yemeği, Osmanlı’dan bu yana Edirne mutfağında tercih edilen lezzetlerinden biri. Bol malzemeli içeriği ile dikkat çeken mutancana yemeğinin ön plana çıkan malzemesi kuzu eti oluyor. Arpacık soğan ve bademin birleşmesi ile tatlanan mutancana yemeği adeta görsel bir şölen sunuyor. Ekşi ve tatlı lezzetleri bir araya getiren mutancana yemeğinde farklı tatları deneyimleyebilirsiniz. Bu yemekte tereyağının keskinliğini hissederken bir yandan da kuru meyvelerin tadını alabilirsiniz.

Mutancana malzemeleri oldukça fazladır. Edirne'nin bol malzemeli yemekleri arasında bulunan mutancana, bölgenin meşhur lezzetlerinden biri olarak biliniyor. Lezzeti ile sizi kendine çeken mutancana yemeğini yaparken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar var. İşte mutancana yemeğinin püf noktaları;

Mutancana yemeği için kullanacağınız etin orta yağlı olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Kullanacağınız etin buzluktan çıkması halinde eti pişirmeden önce oda sıcaklığında bir süre dinlendirmeyi unutmayın. Bu yöntem etin daha lezzetli olması açısından oldukça önemli. Muntanca yemeğine lezzet katan kuru meyvelerin seçimine de dikkat etmeniz gerekiyor.

Kuru meyveleri yemeğe eklerken kuzu eti ile ayrı kaplarda önceden pişirmeyi ihmal etmeyin. Servisten önce kuzu eti ile kuru meyveleri birleştirmemeniz gerekiyor. Mutancana yemeğinde malzemelerin doğranma şeklinden miktarına kadar pek çok detay önemli. Bu yemekte kullandığınız tüm sebze ve kuru meyvelerin küçük parçalar halinde eklenmesi gerekiyor. Peki, mutancana nerede yenir?

Mutancana Nerede Yenir?

Yolu Edirne’ye düşen pek çok ziyaretçi en iyi mutancana nerede yenir sorusunun yanıtını arıyor. Edirne’nin eşsiz lezzetlerinden olan mutancana yemeğini yemek için şehir merkezini tercih edebilirsiniz. Gittiğiniz mekanlarda mutancana  yemeğinin kırmızı etli ve tavuk etli olmak üzere iki şekilde servis edildiğini görmeniz mümkün. İyi bir mutancana yemeğinin tadının kırmızı et ile çıktığını unutmayın. Şehir merkezinde mutancana yemeği yemek için Salih & Serkan Edirne Ciğercisi’ni deneyebilirsiniz.

 

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
27 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
26 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
25 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
KÜLTÜR SANAT
Fransız Edebiyatının En İyi Romanları
NÖBETÇİ ECZANELER
24 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

YEME - İÇME
Tekirdağ’ın Meşhur Köftecileri