16 Mayıs 2022
791
ABONE OL

Edirne Peynir Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır?

Edirne peynir tatlısı, değişik tatları içerisinde barındıran Trakya mutfağına oldukça katkıda bulunuyor. Hayrabol tatlısı da denilen peynir tatlısı, Edirne’nin meşhur lezzetleri arasında yer alıyor. Peynir, irmik, yumurta ve un ile yapılan bu farklı tatlı; çoğu tatlıcının vitrinlerinde sergileniyor ve satışa sunuluyor.

Edirne Peynir Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır?

Mandıracılığın çokça yapıldığı Trakya bölgesinde, süt ürünlerine oldukça değer veriliyor. Bu sebeple tereyağı, peynir ve süt gibi ürünlerin yemeklerdeki kullanımının yanında tatlılarda da kullanılması olağan bir durum oluyor. Bu yöresel tatlıya şeker eklenmesi ile peynire tat veriliyor. Bu sayede peynir daha yumuşak ve tatlı bir lezzete dönüşüyor. Safran, yumurta ve şeker ile elde edilen sarı rengi ağız sulandıran bir görüntü sağlıyor. Dövülerek kıvamlı bir şekilde yapılan peynir tatlısına peynir helvası da deniyor. Peki peynir tatlısı nasıl yapılır?

Edirne Peynir Tatlısı Nasıl Yapılır?

Peynir tatlısı Edirne yöresine özgü lezzetli bir tatlı olarak damaklarda unutulmaz bir tat bırakıyor. Tadına doyum olmayan ve Edirnelilerin çok sevdiği peynir tatlısı, sıcak veya soğuk olarak servis edilebiliyor. Dondurma ile sunum yapılan bu yöresel tatlı; yarım kilo tuzsuz taze peynir, 750 gram şeker, 1 yumurta, 400 gram un, 250 gram tereyağı ve 100 gram irmik ile yapılıyor. İşte oldukça merak edilen peynir tatlısı tarifi

Trakya peynir tatlısı için ilk olarak yapılması gereken, tuzsuz peyniri ufak ufak parçalayıp bir tencereye yerleştirin ve tereyağını ilave edin.

Peynir ile tereyağını bir süre karıştırdıktan sonra, yumurtanın sarı kısmını ilave edin ve içerisinde karışana kadar karıştırın.

Malzeme eridiğinde irmik, un ve şekeri ekleyin ve karıştırın. Kaynamasını beklerken karıştırmaya devam edin.

Kaynayan tatlı malzemesini tencerenin kapağı kapalı bir şekilde bekletin.

Daha sonra arzu edilen şekilde sunum yapın.

Edirne Peynir Tatlısı Püf Noktaları

Trakya peynir tatlısı sıcakken yanında dondurma ile tüketilmesi, tatlının en lezzetli halini ortaya çıkarıyor. Hem sıcak hem de soğuk lezzetlerin bir arada olması, peynir tatlısının lezzetini daha iyi alabilmenizi sağlıyor. Aynı zamanda iki tadın birbiri ile uyumu eşsiz bir buluşma meydana getiriyor.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
27 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
26 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
25 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
KÜLTÜR SANAT
Fransız Edebiyatının En İyi Romanları
NÖBETÇİ ECZANELER
24 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

YEME - İÇME
Tekirdağ’ın Meşhur Köftecileri