29 Eylül 2022
268
ABONE OL

Edirne’nin Meşhur Lezzeti: Mamzana

Hem Balkanların kültürü hem de Osmanlı kültürü ile harmanlanmış olan Edirne’nin yöresel lezzetleri, sınırlarını aşar. Edirne; tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerinin yanı sıra özgün tatları ile Türki mutfağına zenginlik katar. Et yemekleri, hamur işleri ve tatlıları ile kendine has bir damak zevki oluşturur. Lezzet ve görünüm açısından beğeni toplayan Edirne yemekleri, arasında mamzana yemeği dikkat çeker. Epey beğenilen meze tarifleri arasında yer alan mamzana, Edirne yöresine ait bir salata çeşidi olarak bilinir.

Edirne’nin Meşhur Lezzeti: Mamzana

Edirne mutfağının çok sevilen salatası olan mamzana, közlenmiş sebzelerin çiğ doğranmış sebzeler ve yoğurt ile enfes kombinasyonudur. Mamzana, özellikle mevsiminde toplanan olgunlaşmış sebzelerden hazırlanır. Mamzana, sunumu ve lezzeti ile Edirne mutfağında önemli bir yere sahiptir.

Bilindik köz patlıcan salatasından pek farkı olmadığı gibi yapımı da pratiktir. Kebap, tavuk, et ve köfte yemeklerinin yanına servis edilen mamzana, üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek sunulur. Genellikle Kırklareli mutfağının “Manca” isimli salatası ile karıştırılan mamzana, manca salatasından farklı olarak içerisinde sirke bulundurmaz. Peki, mamzana nasıl yapılır?

Mamzana Tarifi, Nasıl Yapılır?

Edirne’nin meşhur lezzeti mamzana tarifi oldukça kolay bir şekildedir. Mamzana; 6 adet patlıcan, 4 adet orta boy domates, 5 kırmızı biber, 4 yeşil biber, 1 adet maydanoz, 1 kase yoğurt, 1 yemek kaşığı tereyağı, 4 diş sarımsak, kırmızı toz biber ve tuz malzemeleri ile yapılır. Mamzana salatası yapımı adım adım aşağıda verilmiştir.

Patlıcan ve yağlık kırmızı biberler közlenir.

Daha sonra közlenen patlıcan ve biberler soyulur. Tüm malzemeler ortalama bir büyüklükte kıyılır ve salata tabağına yerleştirilir.

Sivri biberlerin tohumları ayıklanarak ince ince kıyılır.

Domateslerin kabukları soyulur. Soğulan domatesler küp küp doğranır.

Domates ve sivri yeşil biberler doğrandıktan sonra salata tabağına eklenir.

Maydanozlar doğranır. Kıyılan maydanozlar da salata tabağında ilave edilir. Salata tabağına ilave edilen malzemeler ezilmeden yumuşak bir şekilde karıştırılır.

Tuzu istenilen şekilde ayarlanır ve sarımsaklı yoğurt eklenir.

Tereyağı ya da isteğe göre zeytinyağı ile kırmızı toz biber yakılır. Bu karışım yoğurdun üzerinde gezdirilerek servis edilir.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
27 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
26 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
25 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
KÜLTÜR SANAT
Fransız Edebiyatının En İyi Romanları
NÖBETÇİ ECZANELER
24 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

YEME - İÇME
Tekirdağ’ın Meşhur Köftecileri