01 Kasım 2022
1094
ABONE OL

Edirne’nin Meşhur Lezzeti Badem Ezmesi

Edirne’de gözünüze ve damak tadınıza hitap eden pek çok lezzet bulunuyor. Osmanlı’dan günümüze ulaşmayı başaran bu meşhur lezzetlerin başında badem ezmesi geliyor. Edirne’nin tarihi badem ezmesi tatlısı, Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ETSO) başvurduğu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret almış bir lezzet olarak karşınıza çıkıyor.

Edirne’nin Meşhur Lezzeti Badem Ezmesi

Edirne yöresinin meşhur bademlerinin toplanması ile badem ezmesinin ilk yolculuğu başlıyor. Osmanlı mutfağından devşirilmiş geleneksel tarifleri arasında yer alan bu tatlı günümüzde hala en sevilen lezzetlerden biri.  Badem ezmesinin Edirne’nin Osmanlı’ya başkentlik ettiği yıllara değin tarihlendiği rivayet edilir. Köklü bir geçmişe sahip olan bu tatlı günümüzde de geçmiştekine benzer şekilde yapılmaya devam ediliyor.

Bugün geçmişe oranla daha az yapılan badem ezmesi hala Edirne’nin meşhur tatlıları arasında yer alıyor. Bademin meşhur olduğu Edirne’de ezmenin yanı sıra pek çok lezzete badem karıştığını görebilirsiniz. Şimdilerde badem ezmesi ticari amaçla da hazırlandığı için yapım aşaması ve diğer detaylar geçmişe kıyasla farklı.

Edirne en iyi badem ezmesi görüntüsü ile adeta bir helvaya benziyor. Hazırlanan badem ezmeleri küçük şekiller verilmesi için rulo haline getiriliyor. Ardından rulo halindeki badem ezmeleri kesilerek yuvarlak şekilde sunulur. Ev ortamında da yapılmaya uygun olan badem ezmesini kendi mutfağınızda hazırlayabilirsiniz.

Badem Ezmesi Nasıl Hazırlanır?

Evde Edirne’nin meşhur lezzetlerinden badem ezmesini hazırlamak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Badem ezmesinde yoğunluk kazanan ilk malzeme tabiki kabuksuz badem oluyor. Yapacağınız ezmeye göre badem miktarı artıp azalabilir. Kabuksuz badem, şeker ve bir miktar suyun birleşmesi ile badem ezmesi ağızlarınızda unutulmaz bir tat bırakıyor.

Lezzetli bir badem ezmesi hazırlamak için öncelikle sağlam ve köklü bir tarife sahip olmanız gerek. Bu şekilde tam kıvamında ve tadı yerinde bir badem ezmesi hazırlayabilirsiniz.

Şerbeti hazırlanan badem ezmesi için ikinci aşama bademlerin robot yardımı ile toz haline getirilmesi oluyor. Şerbeti toz haline gelen bademe ekleyerek tekrar robottan geçirebilirsiniz.

 Şekil alacak kıvama gelen badem ezmelerini rulo olarak strece yayıp dolapta 1 saat bekletmeniz yeterli. Bu sürenin sonunda çıkarıp rulo halindeki ezmeyi dilimleyebilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
7 Aralık 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
6 Aralık 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
5 Aralık 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
4 Aralık 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
3 Aralık 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

YEME - İÇME
Mevsimsel Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır?
YEME - İÇME
Edirne En Meşhur Yöresel Lezzetleri
YEME - İÇME
Tekirdağ’da Ne Yenir, Nerede Yenir?