14 Haziran 2022
300
ABONE OL

Edirne Kavala Kurabiyesi Tarifi, Nasıl Yapılır?

Edirne Kavala kurabiyesi ya da bademli kurabiye, Edirne’nin lezzetlerine eşsiz bir değer katmaktadır. Edirne’nin değerli gastronomik unsurlarından biri olan Kavala kurabiyesi, Yunanistan’da bulunan Kavala şehrinin adını almıştır. Eski zamanlarda Osmanlı’nın bir şehri olan Kavala, Edirne’yi de etkilemiştir. Aynı coğrafyada bulunan bu iki şehrin lezzet konusunda birleşen beğenileri ve kültürleri bu şekilde düşünüldüğünde daha kolay anlaşılabilmektedir. Osmanlı saray mutfağının güzide bir tatlısı olan Kavala kurabiyesi, Türk aşçılar tarafından hazırlanan eşsiz bir lezzettir.

Edirne Kavala Kurabiyesi Tarifi, Nasıl Yapılır?

Mübadeleler sebebi ile farklı kültürler gören ve bu kültürün elemanlarını yeni coğrafyalara taşıyan halklar, o kültürün mutfağını da es geçmemiştir. Edirne’nin meşhur bademli kurabiyesinin değişme hikayesi de burada başlamaktadır. Kavala kurabiyesine dönüşen bu meşhur lezzet, Yunan mutfağından esinlenmektedir. Edirne’ye gelen Yunan turistlerin de oldukça beğendiği bu tatlı, Kavala’da yapılan kurabiyeden daha çok ilgi görmektedir.

Edirne’nin çevresinde yetiştirilen badem, bu yörenin mutfağında oldukça kullanılmaktadır. Edirne’de bu kadar çok badem yetiştirilmesinin en büyük artılarından biri mutfağına büyük katkı sağlamasıdır. Bademleri ile unutulmaz bir tadı olan Kavala kurabiyesi Edirne için oldukça değerli yöresel bir tatlıdır. Bu sebeple Edirne’nin pek çok yerinde hediyelik ürün olarak satışa sunulan meşhur bir lezzet olmaktadır.

Edirne Kavala Kurabiyesi Tarifi İçin Gereken Malzemeler

Edirne Kavala kurabiyesi tarifi için gerekli malzemeler bulunmaktadır. 200 gram kavrulmuş badem, 1 kabartma tozu, 4 adet yumurta, 1 çay bardağı kadar badem unu, 4 su bardağı un, 200 gram tereyağı ve 1 buçuk çay bardağı pudra şekeri ile Edirne’nin meşhur Kavala kurabiyesi yapılabilmektedir.

Edirne Kavala Kurabiyesi Nasıl Yapılır?

Kavala kurabiyesi tarifi Edirne yöresinde diğerlerine göre daha lezzetli olarak bilinmektedir. Bu sebeple Yunanistan Edirne’ye gelen ziyaretçiler Kavala kurabiyesi alarak geri dönmektedir. Peki Edirne Kavala kurabiyesi nasıl yapılır?

İlk olarak unu yağ olmadan kokusu çıkana dek kavurun.

Unu kavurduktan sonra soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra ise eleyerek geniş bir kaba alın.

Diğer malzemeleri de kaba yerleştirin ve hamur tam kıvamına gelene dek yoğurun.

Daha sonra elde ettiğiniz hamuru streçleyin ve yarım saat buzdolabında bekletin.

Dinlendirdiğiniz hamuru hafifçe una buladığınız tezgaha alın ve silindir haline getirin.

Yuvarlak şekil verebilecek herhangi bir kap ile kurabiyeleri yarım ay gibi şekillendirin ve tepsiye yerleştirin.

Fırını 180 derecelik bir ısıya getirerek 25 dakika pişirin.

Pişen kurabiyeleri pudra şekerine bulayın ve dinlenmeye bırakın.

Kurabiyeler soğuduğunda servis edebilir veya kap içerisinde muhafaza edebilirsiniz.

0 Yorum

Benzer İçerikler

YEME - İÇME
Edirne’nin Meşhur Lezzeti: Mamzana
YEME - İÇME
Edirne’de Kışlık Hazırlıklar
YEME - İÇME
Yöresel Edirne Tatlıları
YEME - İÇME
Edirne'de Akşam Yemeği Nerede Yenir?