11 Ekim 2022
603
ABONE OL

Edirne’de Osmanlı Geleneği: Helva Sohbetleri

Osmanlı kültüründe helvaların her zaman ayrı bir yeri olmuştur. Sevinçte, kutlamada ve zaferlerde ayrı bir önem taşıyan helva geleneği hala varlığını koruyor. Edirne tarihi dokusuyla bütünleşen helva sohbetleri günümüzde de sürdürülüyor. Tarihin tozlu sayfalarında kalan gelenekleri sürdüren Edirne’de hala yapılan pek çok aktivite mevcut. Helva sohbetleri bu kapsamda yeniden canlandırılan geleneklerden biri olarak karşınıza çıkıyor. 

Edirne’de Osmanlı Geleneği: Helva Sohbetleri

Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen helva sohbetleri bir gelenek halini alarak gelecek nesillere taşınmaktadır. Helva sohbetleri kara kışın en soğuk geçen kırk günü (Erbain) ile onu takip eden 50 günlük sayılı soğuk günden (Hamsin) oluşan 90 günlük süre içerisinde gerçekleştiriliyor. Soğuk kış günlerinde yapılan helva sohbetleri Edirne konaklarında geceleri yapılıyor.

Helva sohbeti geleneğinde başlangıç için bu sohbete ev sahipliği yapacak kişi belirlenir. Ardından bir sonraki sohbetin sahibinin belirlenmesiyle sohbet sona eriyor. Helva sohbetine ev sahipliği yapan kişinin bu hareketi ev açma olarak adlandırılıyor. Ev açan kişi gece gelecek misafirler için önceden hazırlık yapar. Ardından helva sohbetine çağıracağı kişileri tek tek davet eder.

Helva sohbetlerinde tıpkı adından da anlaşılacağı gibi helva pişiriliyor. Helvanın yanında kahve de servis edilerek keyifli sohbetler düzenleniyor. Ardından oyunlar oynanır, türküler ve maniler söyleniyor. Bu sohbetin sürecini tecrübeli bir kişi yönetiyordu. Sohbet ve diğer etkinlikler devam ederken bir yandan da irmik helvası pişirilir. Helvalar yenirken bir yandan da sohbet ve eğlence sürdürülür. Helva sohbetlerinin değişmeyen unsuru olan oyunların başında fincan oyunu, yüzük oyunu, onsekiz sayı yazmak oyunu geliyor.

Osmanlı Tarihinde Helva

Osmanlı İmparatorluğu döneminde zengin Türk mutfağının hiçbir gıda ürünü helva kadar sevilmemiştir. Türk mutfağının en özel lezzetlerinden biri olan helvalar her dönem popülerliğini koruyan tatlılardan biri olmuştur. Anadolu mutfak kültürünün vazgeçilmez lezzetlerinden olan helva tarih boyunca farklı amaçlar için tüketilen bir gıda ürünü. Özellikle doğumdan ölüme kadar insan hayatındaki pek çok özel günde yapılan bir gelenek halini almıştır. Anadolu kültüründe ölüm kastedilen durumlarda “Babanın helvasını ne zaman yiyeceğiz” denir. Bunun yanı sıra beddua edilirken de” kara gününde helvanı yesinler” söz söylenir.

 

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
27 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
26 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
25 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
KÜLTÜR SANAT
Fransız Edebiyatının En İyi Romanları
NÖBETÇİ ECZANELER
24 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

YEME - İÇME
Tekirdağ’ın Meşhur Köftecileri