17 Haziran 2022
750
ABONE OL

Edirne’de Denenmesi Gereken Yemekler

Geçmişten günümüze çeşitli uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Edirne, zengin kültürlerin buluşması olan kendine özgü mutfağı ile dikkat çekmektedir. Birçok farklı lezzete ev sahipliği yapan Edirne mutfağı, öncelikli olarak et yemekleri, daha sonra ise renkli ve değişik lezzetlerdeki tatlıları ile bilinmektedir.

Edirne’de Denenmesi Gereken Yemekler

Hem yerli hem de yabancı turistlerin beğenisini toplayan bu benzersiz lezzet durağı, besin değeri açısından da sağlıklı yemeklere sahiptir. Edirne yemekleri; kadınbudu köfte, mamzana, soğanlı tavuk yahni, kabak kalye ve akıtma gibi eşi benzeri olmayan yöresel lezzetlerdir.

Kadınbudu Köfte

Pirinç ve kıymanın buluştuğu ve eşsiz bir uyum meydana getirdiği kadınbudu köfte, Edirne mutfağının en sevilen yemekleri arasında yer almaktadır.  Edirne’de oldukça meşhur olan bu yemek, yöresinin sınırlarını aşarak adını diğer şehirlere de duyurmaktadır.

Mamzana

Patlıcan, sivri biber, maydanoz, sarımsak, domates, limon suyu gibi değişik tatlar ile yapılan Mamzana, salataya benzeyen enfes bir lezzete sahiptir. Bir kez yenildiğinde aranan lezzetlerden biri olan mamzana, her yemeğin yanına yakışan doyurucu ve besin değeri yüksek yöresel bir yemektir.

Soğanlı Tavuk Yahni

Soğan ve tavuk tatlarının yoğun bir şekilde hissedildiği soğanlı tavuk yahni, tavuk yemeklerini sevenlerin vazgeçilmez yemeği olmaktadır. Soğanlar büyük parçalar halinde doğranarak ya da arpacık soğan kullanılarak yapılan soğanlı tavuk yahni, kendine has lezzeti ile damaklarda tadını bırakmaktadır.

Kabak Kalye

Yıllarca Osmanlı’ya başkent olan Edirne, Osmanlı saray mutfağının lezzetlerinden kabak kalyeyi yöresel yemekleri arasına almıştır. Bolca kuzu eti ve kabak bulunan bu yemek, Edirne mutfağının kendine has özelliklerini üzerinde taşımaktadır. Hem et yemeği olan hem de saray mutfağına ait olan kabak kalye; koruk suyu, üzüm suyu ve bal ile tatlandırılmaktadır. Bu değişik lezzet denemeye değerdir.

Akıtma

Farklı yörelerde çeşitli isimlerle adlandırılan akıtmaya; krep ve cızlama gibi isimler de verilmektedir. Pek çok yörede yapılan bu hamur işi, Edirnelilerin deyimi ile akıtmadır. Süt, un ve yumurta ile kolayca yapılan bu yemeğe, yaş maya ile lezzet katılmaktadır. Bazılarının tereyağı, bazılarının ise reçel ile yediği bu eşsiz lezzet, her öğün tüketilebilir.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
3 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

YEME - İÇME
Mevsimsel Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır?
YEME - İÇME
Edirne En Meşhur Yöresel Lezzetleri
YEME - İÇME
Tekirdağ’da Ne Yenir, Nerede Yenir?