23 Şubat 2022
81
ABONE OL

Aile Hekimi Prof. Dr. Hamdi Nezih Dağdeviren Trakya'daki Durumu Anlattı

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamdi Nezih Dağdeviren, vaka sayılarının düştüğü Trakya'da durumun korunması için salgın tedbirlerine uymaya devam edilmesi gerektiğini belirtti.

Aile Hekimi Prof. Dr. Hamdi Nezih Dağdeviren Trakya'daki Durumu Anlattı

Dağdeviren, Trakya'da aşılama oranının yüksek olduğunu söyledi.

Vatandaşların tedbirler konusunda daha dikkatli davranması gerektiğini belirten Dağdeviren, "Maske, mesafe ve hijyen tedbirlerini aksatmadığımız sürece hastalığa karşı en önemli defansı sağlamış oluyoruz. Salgının başında artık elimizde olmayan bir aşı silahımız var artık. Türkiye'de de dünyada çok az görülen şeklide üç ayrı aşı seçeneği devlet tarafından tamamen ücretsiz olarak dileyen herkese yapılıyor. Aşı ölümleri azaltan bir pozisyonda. Bizim aşı diye çocukluğumuzdan beri bildiğimiz aşılardan biraz farklı bu aşılar. Hastalanabiliyoruz ama daha ağır geçirmeyi, yoğun bakımlık olmayı, can kaybını engelleyen boyutları çok daha öne çıktı. Aşı olup, tedbirleri uygulamaya devam edersek salgının belini kırabiliriz." dedi.

Tekirdağ ve Kırklareli

Vaka sayılarının düştüğü Kırklareli'nde vatandaşların kurallara geçen haftaya göre daha fazla dikkat ettikleri gözlendi.

Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesine gelen birçok vatandaş Covid-19 aşılarını yaptırıyor.

Aşı olan vatandaşlardan Hasan Tutkun, dördünü aşısını yaptırdığını söyledi.

Herkesin aşı olması gerektiğini ifade eden Tutkun, "Aşı kendimiz içinde toplum sağlığı içinde önemli." dedi.

Tekirdağ'da yaşayan vatandaşlardan Fatih Asi de tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğini dile getirerek, "Vatandaşlarımız aşılarını tamamlaması gerekiyor. Aşı ihmal edilmemeli. Aşı ve salgın tedbirlerine tam anlamıyla uyulmasıyla sayılar daha da düşecektir. Herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor." diye konuştu. Kentte vatandaşların çoğunun maske taktığı gözlendi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, 5 - 11 Şubat illere göre açıkladığı her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayıları verilerine göre Edirne'de her 100 bin kişide görülen 724,69'luk vaka sayısı 677,72'a düştü. 

Kırklareli'nde, her 100 bin kişide görülen vaka sayısı 1489,20'den 1229,38'e geriledi. Tekirdağ'da ise her 100 bin kişide görülen vaka sayısı 1121,58'den 805,19'a düştü.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
29 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
27 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler