01 Kasım 2022
740
ABONE OL

Türk Sinemasının En İyi Biyografi Filmleri

Biyografi filmleri veya başka bir ifade ile biyopik, kurgusal olmayan karakterlerin ve gerçek öykülerin anlatıldığı bir türdür. Genel olarak tarihi kişilerin yaşamına odaklanan biyografi filmlerinin en önemli özelliği, gerçekliği sinemanın kurmaca üslubu ile beyaz perdeye aktarmasıdır. Ancak bunu yaparken zaman, yer, kişiler ve olay örgüsüne sadık kalınır. Bu sebeple En iyi Türk biyografi filmleri hakkında birkaç bilgi derledik.

Türk Sinemasının En İyi Biyografi Filmleri

Bergen (2022)

Türk biyografi filmleri 2022 yılında Bergen’i de aralarına alıyor. 2022’de vizyona giren Bergen filminin senaryosunu Sema Kaygusuz ve Yıldız Bayazıt’ın kaleme alıyor. Yönetmenliğini Mehmet Binay ve Caner Alper’in yaptığı filmde, Farah Zeynep Abdullah başrolde yer alıyor. Dram ve biyografik türündeki Türk yapımı sinema filmi Bergen, arabeskin unutulmayan kadın isimlerinden biri olan Bergen’in hayatını anlatıyor. Filmin IMDB puanı: 7,1.

Müslüm (2018)

Türk sanatçıların hayatını anlatan filmler arasında yer alan Müslüm, Ketche ve Can Ulkay’ın yönetmenliğinde çekiliyor. Kadrosunda Zerrin Tekindor, Timuçin Esen ve Ayça Bingöl’ün yer aldığı filmde, Arabeski Babası olarak bilinen Müslüm Gürses’in hayatı anlatılıyor. IMDB puanı: 7,7.

Ayla (2017)

Yiğit Güralp’in yazdığı ve Can Ulkay’ın yönettiği filmin kadrosunda Kim Seol, İsmail Hacıoğlu ve Çetin Tekindor yer alıyor. 90. Akademi Ödelleri’nin Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü kategorisinde yarışmak üzere Türkiye’nin adayı olan ve en iyi biyografi filmleri arasında yer alan Ayla filminde, Kore Gazisi Türk asker Süleyman Dilbirliği ile manevi kızı Eunja Kim’in hikayesi beyaz perdeye taşınıyor. Güney Kore ve Türkiye’nin ortak yapımı olan film ile Kore Savaşı’na ve dönemin koşullarını en iyi şekilde yansıtıyor. IMDN puanı: 8,5.

Kelebeğin Rüyası (2013)

Yılmaz Erdoğan tarafından yazılan ve yönetilen filmin başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Mert Fırat paylaşıyor. Çekimleri Zonguldak, Uşak ve İstanbul’da yapılan Kelebeğin Rüyası filminde, Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun hayatı konu ediliyor. Film; aşk, dostluk ve hayat mücadelesi konularına yakından tanıklık ediyor. Aynı zamanda Türkiye’de yaşanan modernleşme çabaları ve Avrupa’da meydana gelen 2. Dünya Savaşı’nın etkileri gözler önüne seriliyor. Filmin IMDB puanı: 7,8.

Veda (2010)

Senaryosu ve yönetmenliği Zülfü Livaneli tarafından üstlenilen film, Özge Özpirinççi, Sinan Tuzcu ve Ezgi Mola gibi ünlü isimleri kadrosunda barındırıyor. 2010 yapımı filmde, Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamına odaklanılıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın arkadaşlarından biri olan Salih Bozok ile arkadaşlığı ve yaşamlarındaki dönüm noktaları filmin konusunu oluşturuyor. Film, Türkiye’nin kurulma zamanına kısa bir panorama sunuyor. O zamanın ruhunu yansıtan film, sinema eleştirmenlerinden tam not alıyor. Filmin IMDB puanı: 7,3.

Mavi Gözlü Dev (2007)

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen filmin kadrosunda Özge Özberk, Yetkin Dikinciler ve Suna Selen bulunuyor. Metin Belgin tarafından kaleme alınan ve Biket İlhan tarafından yönetilen filmde şair Nazım Hikmet’in yaşamı anlatılıyor. Komünizm propagandası yaptığı gerekçesi ile Nazım Hikmet’in 1941 yılında Bursa Hapishanesi’nde geçen günlerini anlatan film, o zamanın siyasi ve sosyal yaşantısını başarılı bir şekilde gözler önüne seriyor. Filmin IMDB puanı 6,6.

Şöhretin Sonu (1981)

Fuat Özlüer tarafından yazılan ve Orhan Aksoy tarafından yönetilen Şöhretin Sonu filminin kadrosunda Bülent Ersoy, Serpil Çakmaklı ve Ekrem Bora gibi ünlü isimler bulunuyor. 1981 yapımı filmde, Türk sanat müziğinin en önemli temsilcileri arasında yer alan Bülent Ersoy’un cinsel kimliğini kabul ettirmek için verdiği mücadele anlatılıyor. Aynı zamanda film, dönemin gazino kültürüne de yakından tanıklık ediyor. Filmin IMDB puanı: 6,1.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
3 Mart 2024 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Mart 2024 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Mart 2024 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Şubat 2024 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Şubat 2024 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
27 Şubat 2024 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

KÜLTÜR SANAT
Yolculukta İzlenebilecek Mini Diziler
KÜLTÜR SANAT
Tüm Zamanların En İyi Türk Dizileri