27 Ekim 2022
245
ABONE OL

Türk Sinemasından En İyi Kara Komedi Filmler

Kara Film (Film Noir) diğer filmlere göre daha kaba, sert ve eleştireldir. Dolayısıyla feyz aldığı toplumun değerleri ile uğraşmaktan asla geri durmaz. Toplumun değerleri ile uğraşırken özgün üslubunu ustaca kullanır. Yönetmenin bireysel ya da toplumsal yaşamın olaylarını eleştirdiği kara komedi filmler, ilk örneklerini verdiğinden beri klasik anlatılardan keskin bir biçimde ayrılır. Her ülkenin kendine has toplumsal ve bireysel sorunları olduğundan dolayı kara filmler arasında küçük farklılıklar vardır. Ancak genel olarak kara komedi filmleri birbirine benzerdir. Türkiye’de kara filmlerin ortak noktası kara mizah şeklinde oluşturulmasıdır. Mizahı bir hedef olmaktan çok araç haline getiren Türk kara komedi filmleri, insanları güldürürken düşündürür. Bu sebeple meraklılarına en iyi kara komedi filmleri hakkında bir yazı hazırladık.

Türk Sinemasından En İyi Kara Komedi Filmler

Kelebekler (2018)

Türk kara mizah filmleri arasında yer alan Kelebekler, Tolga Karaçelik tarafından yazılıp yönetilmiştir. Bartu Küçükçağlayan, Tolga Tekin ve Tuğçe Altuğ’un başrolleri oynadığı filmde, annelerinin intiharı üzerine farklı akrabalarının yanlarında gönderilen üç kardeşin uzun yıllar sonra babalarının ölmesiyle bir araya gelmeleri anlatılır. Tekrar aile evine dönen kardeşlerin hikayesi kara komedi tarzında anlatılır. Film, akrabalık ve aile kurumu gibi konuları ele alıyor. IMDB puanı: 7,4.

Pardon (2005)

Yönetmenliğini Mert Baykal’ın üstlendiği Pardon filminin başrolünde Ferhan Şensoy, Ali Çatalbaş ve Rasim Öztekin bulunuyor. Çok Tuhaf Soruşturma adlı tiyatro oyunundan uyarlanan film, İbrahim, Muzaffer ve Aydın isimli üç arkadaşın hikayesini konu alıyor. Yanlış anlaşılma neticesinde hapse giren üç arkadaş, yıllar sonra masum oldukları ortaya çıkarak salınır. Trajikomik bir film olan Pardon’da, Türk yargı sistemi sertçe eleştirilir. Çarpıcı bir öyküyü anlatan filmde, toplumsal konulara ağırlık verilmiştir. Filmin IMDB puanı: 8,2.

Vavien (2009)

Başrolünde Engin Günaydın ve Binnur Kaya yer alan film, Taylan Biraderler tarafından yönetilmiştir. Filmin öyküsü Tokat’ta geçiyor. Film, eşi ve oğlu ile Tokat’ta yaşayan Celal’in eşinden kurtulmak için hazırladığı cinayet planını anlatıyor. Karakterlerin çok boyutlu bir biçimde ele alındığı filmde, alelade insanların yaşamına ve aileler içinde yaşanan trajedilere odaklanılıyor. Filmin IMDB puanı: 7,5.

Arabesk (1989)

En iyi kara mizah filmleri arasında bulunan Arabesk, Gani Müjde tarafından yazılmıştır. En önemli absürt komedi filmlerinden biri olan Arabesk’te; Şener Şen, Uğur Yücel, Necati Bilgiç ve Müjde Ar gibi usta oyuncular rol almıştır. Film, birbirlerinin çocukluk aşkı olan Şener ve Müjde’nin aşkını konu alıyor. Tüm zorluklara rağmen birbirlerine kavuşmaya çalışan iki gencin hikayesi anlatılan filmde, 80’ler Türkiye’sinde popülaritesi artan arabesk kültürü keskin bir şekilde tiye alınıyor. IMDB puanı: 8,0.

Kaç Para Kaç (1998)

Reha Erdem tarafından yazılıp yönetilen Kaç Para Kaç filminde Taner Birsel, Zuhal Gencer, Bennu Yıldırımlar ve Bülent Emin Yarar başrolleri paylaşıyor. Gerilime sıklıkla yer verilen film, sıradan ve namuslu yaşantının para ile nasıl değişeceğini konu alıyor. Sıradan hayatlara sahip olan kişilerin hayalleri trajikomik bir şekilde anlatılıyor. Türk sinemasının en iyi kara filmlerindendir. Filmin IMDB puanı: 7,5.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
8 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
7 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
6 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
5 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
4 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

KÜLTÜR SANAT
Yolculukta İzlenebilecek Mini Diziler
KÜLTÜR SANAT
Tüm Zamanların En İyi Türk Dizileri