31 Ekim 2022
201
ABONE OL

Türk Edebiyatından Uyarlanan Filmler

Edebi bir eserin beyaz perdeye aktarılması yönetmeni tanımak için bir fırsat olabilir. Usta kalemlerin elinden çıkan romanların beyaz perdeye uyarlanması ile Türk sinemasının en güzide eserleri ortaya çıkar. Ortaya çıkan bu eserler, Türk romanlardan uyarlanan filmler olarak karşımıza çıkar. İşte sizler için hikâyeden uyarlanmış Türk filmler

Türk Edebiyatından Uyarlanan Filmler

Susuz Yaz

Edebiyattan uyarlanan filmler arasında yer alan Susuz Yaz, Necati Cumalı tarafından 1962’de yazılmıştır. Susuz Yaz’ın beyaz perdeye uyarlanması ile başrollerde Erol Taş, Hülya Koçyiğit ve filmin yapımcısı Ulvi Doğan yer alır. Susuz Yaz, içerisinde barındırdığı siyasi eleştirileri ile politik sinemanın az bilinen örnekleri arasında bulunur. Türkiye’de uzun süre gösterimi yasaklanan Susuz Yaz filmi, Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanmıştır.

Yılanların Öcü

Romanlardan uyarlama filmler arasında bulunan Yılanların Öcü, Fakir Baykurt’un 1954’te yazdığı aynı isimli romandan uyarlanmıştır. Fakir Baykurt’un köy yaşantısını anlatan ilk romanı olan Yılanların Öcü, çiftçi Kara Bayram’ın ailesi ile komşuları Haceli arasındaki düşmanlığı anlatır. Aralarındaki anlaşmazlık bir savaşa dönüşen bu iki komşunun hikayesi, filme uyarlanmıştır.

Hababam Sınıfı

Rıfat Ilgaz’ın Dolmuş dergisinde yazmaya başladığı öykülerden bir kısmını bir araya getirerek 1957’de kitap haline getirilen Hababam Sınıfı, 1970’li yıllarda Ertem Eğilmez tarafından beyaz perdeye uyarlanmıştır.

Özel Çamlıca Lisesi’ne atanan yeni müdür muavini ve tarih öğretmeni Mahmut Hoca’nın okuldan kaçan, kopya çeken, öğretmenlerle sürekli dalga geçen öğrencilerin bulunduğu 6 Edebiyat A sınıfını ilginç ceza teknikleri ile disiplin etmeye çalışmasını anlatır. Aynı zamanda yozlaşmış eğitim sistemini de eleştirel bir şekilde gözler önüne serer.

Zübük

Aziz Nesin’in aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan Zübük, Kartal Tibet yönetmenliğinde çekilmiştir. Kitaptan uyarlama filmler arasında yer alan Zübük’ün senaristliğini Atıf Yılmaz yapmıştır. 1980’de çekilen film, Türkiye’nin siyasi yapısındaki çarpıklığı eleştirir. Zübük, Aziz Nesin’in zeybek kelimesinden yarattığı bir sözcüktür.

Uçurtmayı Vurmasınlar

Feride Çiçekoğlu’nun romanından uyarlanan ve Tunç Başaran’ın yönetmenliğinde çekilen Uçurtmayı Vurmasınlar filmi, 1989 yapımıdır. Çekimleri Ankara Merkez Kapalı Ceza Evi’nde gerçekleştirilen film, 62. Akademi Ödülleri’nde Türkiye’nin yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aday adayı olarak seçilmiştir.

Anayurt Oteli

Yönetmenliğini Ömer Kavur’un yaptığı Anayurt Oteli, Yusuf Atılgan tarafından yazılan kitaptan uyarlanmıştır. Uyarlanan filmin başrollerinde Macit Koper, Şahika Tekand, Orhan Çağman ve Serra Yılmaz yer alır. 1986 yapımı olan filmi, Yusuf Atılgan’ın eserinden Ömer Kavur senaryolaştırmıştır. Bir Anadolu kasabasındaki Anayurt Oteli’nin yalnızlık çeken müdürünün kasvetli öyküsü anlatılır.

Ağır Roman

Metin Kaçan’ın aynı isimli romanından uyarlanan Ağır Roman filmi, döneme oldukça ses getirmiştir. Ağır bir Roman oyun havasından ismini alan eserde anlatılan hikâye, 70 yıllarda İstanbul’da Romanların yaşadığı Kolera Sokağı’nda geçer. Aşk, ayrımcılık, kabadayılık, eşcinsellik gibi pek çok konuya değinen hikâye, oldukça çarpıcıdır. 

Mutluluk

Zülfü Livaneli’nin aynı adlı romanından uyarlanan Mutluluk filmi, Meryem’in çok kötü bir halde göl kenarında bulunması ile başlar. Kızın ailesi namussuzluk yaptığını düşündüklerinden dolayı öldürülmesine karar verir. Kızı öldürmesi için ise yakın akrabası Cemal görevlendirilir. Meryem ve Cemal’in yollarının Profesör İrfan ile kesişmesi, üçünün de kaderini değiştirir.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
8 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
7 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
6 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
5 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
4 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

KÜLTÜR SANAT
Yolculukta İzlenebilecek Mini Diziler
KÜLTÜR SANAT
Tüm Zamanların En İyi Türk Dizileri