24 Ekim 2022
180
ABONE OL

Milli Mücadeleyi Anlatan En İyi Kitaplar

Milli Mücadele, yeteri kadar kitaba, filme ve belgesele konu olmayan bir olay olsa da bu konuyu hakkını vererek anlatan birçok kitap vardır. Emperyalizme karşı verilen mücadelenin destansı hikayesi pek çok esere konu olmuştur. Bu sebeple Milli Mücadeleyi anlatan eserler ile ilgilenenler için derledik.

Milli Mücadeleyi Anlatan En İyi Kitaplar

Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk

Nutuk, Milli Mücadelenin en yetkili kişi tarafından anlatılan tanıklık hikayesidir. Yaşamı savaşlarda geçen, bağımsızlıktan başka bir yol hayal etmeyen bir komutanın milletin kaderini çizdiği bilinir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi ağzından yaşananlara ve yapılan fedakarlıklara ışık tuttuğu kitabıdır Nutuk. Bu kitap, ilk kez 1927 yılında basıldı. Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkması ile başlayan kitap, Gençliğe Hitabe ile sonlanmaktadır.

Şu Çılgın Türkler – Turgut Özakman

Turgut Özakman’ın gençlik yıllarından beri aldığı notların ve yaptığı araştırmaların sonucunda meydana gelen Şu Çılgın Türkler aslında üçlemeye aittir. Bu üçlemeyi kronolojik olarak okumak isteyenler için aşağıda sırasıyla verilmiştir.

1- Diriliş – Çanakkale 1915

2- Şu Çılgın Türkler

3- Cumhuriyet – Türk Mucizesi (2 Cilt)

Turgut Özakman’ın roman şeklinde yazdığı 688 sayfalık kitap, bir çırpıda okunur. Daha önce bilinmeyen kahramanları ve hikayeleri anlatır.

Zeytindağı – Falih Rıfkı Atay

Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay’ın 1915 yılından anlatmaya başladığı kitabıdır. O zamanda Cemal Paşa’nın emir subayı olan yazar, Osmanlı Ordusu’nu birinci elden anlatır. Görevi sebebi ile İstanbul’dan Kudüs’e giden Falih Rıfkı Atay, kitapta çaresizliği ve Osmanlı’ya bakışı net bir şekilde anlatır. Bu kitap Osmanlı’nın son yıllarına ışık tutar.

Yaban – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Yaban, Birinci Dünya Savaşı’nın sonundan Sakarya Savaşı’nın bitimine değin olan süreçte bir köyde yaşananları konu alır. Kitapta, köydeki yaşamın nasıl olduğu, köylülerin Milli Mücadeleye nasıl baktıkları, köydeki yaşam şartlarının neler olduğu objektif olarak anlatılır. Kitap, Milli Mücadelenin sadece emperyal devletlere karşı değil, aynı zamanda cahilliğe ve fakirliğe karşı da yapıldığını anlatır. Fakir ve bilgisiz kalan Anadolu halkının portresini çizen kitap, İstanbul aydınının rolünü de anlatır.

O Sarışın Kurt – Attila İlhan

Türk Edebiyatı’nın büyük şairi Attila İlhan’ın yazdığı O Sarışın Kurt, işgal kuvvetlerinin İstanbul’a girişi ile başlar, Cumhuriyetin kuruluşuna ve bir ülkenin doğum saçılarına kadar sürer. 1997 ile 1998 yılları arasında bitirdiği görsel roman olan O Sarışın Kurt, senaryo şeklinde kaleme alınmıştır.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
8 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
7 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
6 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
5 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
4 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

KÜLTÜR SANAT
Yolculukta İzlenebilecek Mini Diziler
KÜLTÜR SANAT
Tüm Zamanların En İyi Türk Dizileri