30 Kasım 2022
197
ABONE OL

Geleneksel Sanat Ürünü Edirne Bez Bebekleri

Edirne bez bebekleri, yerli ve yabancı turistler tarafından dünyaya yayılan el sanatları ürünlerinden biridir. Özellikle küçüklerin ilgisini çeken bu bebekler, büyükler tarafından da hatıra veya hediye olarak tercih edilmektedir. Edirne’nin el emeği, göz nuru ürünlerinden olan Edirne bebekleri, renkli geleneksel kıyafetler ile süslenerek daha da cazip hale getirilmektedir.

Geleneksel Sanat Ürünü Edirne Bez Bebekleri

Edirne; Edirnekâri, mis meyve sabunu, aynalı süpürge gibi el sanatları ile ünlü bir şehirdir. Geleneksel el sanatları alanında gelişmiş bir şehir olan Edirne’de üretilen bez bebekler de son yıllarda turistler tarafından ilgiyle karşılanmaktadır. Edirne bez bebekleri, rengarenk tasarımları ve güler yüzleri ile dikkat çeken ürünlerdir.

Aile bütçesine katkıda bulunmak isteyen kadınlar tarafından Edirne Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’nda üretilen Edirne bez bebekleri, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken ürünler arasında yer almaktadır. Yediden yetmişe Edirne ziyaret eden her yaştan insanın ilgisini çeken Edirne bez bebeklerini, Edirne seyahatinden hatıra olarak saklayabilirsiniz. Peki Edirne bez bebekleri nerede bulunur?

Edirne Bez Bebekleri Nerede Bulunur?

El sanatları ürünleri arasında yer alan bez bebekler, Anadolu’nun birçok yerinde popülerdir. Ancak Edirne’yi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler sayesinde Edirne bez bebeklerinin ünü, dünyaya yayılmış durumdadır. Yunanistan, Bulgaristan, ABD, Almanya, İsviçre, Danimarka ve Hollanda gibi çeşitli ülkelerden Edirne’yi ziyaret eden yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bu bez bebekler, güler yüzleri ile Trakya insanının sembolüdür.

Dal motifli, sırma işlemeli folklorik kıyafetleri ile öne çıkan Edirne bebekleri, Edirne çarşılarında bulabileceğiniz geleneksel el sanatları ürünlerinden biridir. Genellikle hediyelik eşya satışı yapan işletmelerde bulabileceğiniz Edirne bez bebekleri, yediden yetmişe herkesin ilgisini çeken ürünlerdir.

Daha çok yabancı turistlerin ilgisini çeken Edirne’nin meşhur bez bebeklerini, Saraçlar Caddesi’nde bulunan Atatürk Anıtı yanındaki Edmis adlı mağazadan satın alabilirsiniz. Dekoratif olarak kullanabileceğiniz Edirne bez bebekleri ile dilerseniz çocuğunuzu veya yeğeninizi de mutlu edebilirsiniz. Aynı zamanda aile bütçesine el emekleri ile destek olmak isteyen kişilerin kazancına da katkı sağlayabilirsiniz.

Görsel: Edirne Valiliği

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
2 Nisan 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Nisan 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
31 Mart 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Mart 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Mart 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

KÜLTÜR SANAT
Yolculukta İzlenebilecek Mini Diziler
KÜLTÜR SANAT
Tüm Zamanların En İyi Türk Dizileri