10 Kasım 2022
170
ABONE OL

En İyi Bilim Kurgu Kitapları

Bilim kurgu, uzak veya yakın gelecek hakkında hikayelerin bugün olası olmayan teknoloji ve bilim unsurlarını kullanarak meydana getirilmesidir. Bilim kurgu; tiyatro eserlerinde, filmlerde, bilgisayar oyunlarında, kitle iletişim araçlarında ve kitaplarda bulunur. Gerçeklik içinde bulunmayacak kurgusal ögeler içeren yaratıcı çalışmaları tanımlamak için bilim kurgu kavramı kullanılır. Bilim kurgu kitapları, kuşkusuz edebiyat dünyasının en sevilen türleri arasında yer alır. İnsanoğlunun uzaya, bilimsel gelişmelere olan merakının etkisi ile gelişen en iyi bilim kurgu kitaplarını sizler için bir araya getirdik.

En İyi Bilim Kurgu Kitapları

Dune – Frank Herbert (1965)

Bilim kurgu romanları denildiğinde akla ilk gelenlerden biri Frank Herbert’in Dune kitabıdır. Atreidis Ailesi evrendeki en önemli madde olan Melanj baharatının bulunduğu Arrakis Gezegeni’nin kontrolünü ele alır. İmparatorluktaki güçler Arrakis Gezegeni’ndeki yönetim için savaşırken okuyucu kendini çok katmanlı bir hikâyenin içinde bulur. Dune kitabı 2012 yılında Wired Us okuyucuları tarafından tüm zamanların en iyi bilim kurgu kitabı seçildi.

Solaris – Stanislaw Lem (1961)

Solaris’e araştırma yapmak için gelen Kris Kelvin, çalışmaları sırasında pek çok anı ile yükelndiği bir deneyim yaşamaya başlar. Fakat daha sonra diğer araştırmacıların da bu tür deneyimler yaşamaya başladığının farkına varır. Kelvin kafasında Solaris’de kimsenin bilmediği bir anı yaratma merkezi olup olmadığını düşünmeye başlar.  

Buz (Ice) – Anna Kavan (1967)

Anna Kavan’ın en iyi bilim kurgu romanı olarak bilinen Buz, bir buz kütlesinin tüm dünyayı sardığı ve önüne geleni yok ettiği bir dünyayı anlatır. İsimsiz bir adam ve ruhani bir genç kadının peşinde olan hikâyenin erkek kahramanının buz kütlesi yaklaştıkça kadına karşı duyguları artmaya başlar. Kadının çevresinde ise onu esir eden bir muhafız bulunur. Buz tüm yolları kapatmaya yaklaştıkça adamın kadını ve muhafızı bulmak için zamanı tükenir.

Hyperion – Dan Simmons (1989)

1990’da Hugo Ödülleri’nde en iyi roman ödülü alan, 2 kitaplık serinin parçası olan Hyperion romanında; Hyperion adlı bir gezegende, bütün kanunların ötesinde Shrike isimli bir yaratık vardır. Gezegende aynı zamanda bu yaratığa tapanlar, ondan çekinenler ve onu yok etmeye ant içmiş olanlar yaşar. Kıyametten önce hacı son yolculuk için Hyperion’a doğru bir seyahate çıkar. İçlerinden biri tüm insanlığın kaderini elinde tutar.

Kaplan! Kaplan! (The Stars My Destination) – Alfred Bester (1957)

Uzayda ölüme giden bir adam, hayatta kalmayı başarır. Ardından intikam için yola koyulur. Fakat Gully Foyle isimli bu adam tüm dünyayı değiştirecek bir sırrı beraberinde getirir. Kitap ile ilgili yapılan yorumlar arasında Modern Monte Cristo Kontu olduğu bulunur.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
8 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
7 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
6 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
5 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
4 Şubat 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

KÜLTÜR SANAT
Yolculukta İzlenebilecek Mini Diziler
KÜLTÜR SANAT
Tüm Zamanların En İyi Türk Dizileri