28 Nisan 2022
759
ABONE OL

Edirne’nin Ünlü Aynalı Süpürgesi

Yöresel el sanatları ile bilinen Edirne, bu sanatlar sayesinde kültürünü yansıtıyor. Edirne’ye özgü kültürel ve sosyal alışkanlıkların, Edirne geleneklerinin ve sanatının ortaya çıkardığı el sanatlarından olan aynalı süpürge, bu yöresel sanatlar arasında yer alıyor. Kültürel yaşamdan izler taşıyan el sanatı aynalı süpürge, ismini her iki tarafında yerleştirilen aynalardan alıyor.

Edirne’nin Ünlü Aynalı Süpürgesi

Aynalı süpürge Edirne için önemli bir yere sahip el sanatlarından biri olarak biliniyor. Teknolojik gelişmeler ve değişen zaman ile yapılma amacı değişen süpürgecilik sanatı, eski zamanlarda kızların çeyizi niyetine yapılırken günümüzde hediyelik eşya olarak üretiliyor. Günümüzde dekor ürünü olarak kullanılan aynalı süpürge, bahçelerden elde edilen ince tellerden yapılıyor. Edirne’nin gelenekleri içerisinde kendine önemli bir yer edinen aynalı süpürge, yöreye özgü boya ve iplerle, kurdele ve motiflerle yapılıyor.

Geçmişte Süpürgeciler Hanı denilen yerlerde yapılan aynalı süpürgeler, günümüzde rastlaması oldukça zor hediyelik eşyalar arasında yer alıyor.

Edirne Aynalı Süpürgenin Hikayesi

Nesilden nesle aktarılan pek çok hikayesi bulunan aynalı süpürge, yalnızca bir sanat olarak hayatımızda bulunmamakla birlikte kültürel ve geleneksel öğretileri de bize aktarıyor. Birçok hikayesi bilinen meşhur aynalı süpürgenin, çeyiz eşyası olarak kullanılması kültürel açıdan çeşitli düşünceleri beraberinde getiriyor.

Çeyiz eşyaları arasında bulunan aynalı süpürge eski zamanlarda, kapısına asıldığı evde evlenilecek çağa gelmiş bir kız olduğunu simgeliyor. Bu simge akıllara Edirne’de yapılan bu el sanatının yalnızca dekoratif veya estetik amaçlar gütmediğini, aynı zamanda kültürel anlamlar taşıdığını kanıtlıyor. Aynı zamanda bir genç kızın çeyizine koyulan aynalı süpürgenin, o kızın temiz ve düzenli bir kız olduğuna işaret ettiği söyleniyor.

Aynalı süpürgenin, eski zamanlarda gelinlerin kayınvalidelerinin yüzünü görebilmek için kullandığı bir eşya olduğu söyleniyor. Bu sayede gelinler kayınvalidelerinin sinirli olup olmadıklarını öğreniyor.

Bir başka rivayete göre ise aynalı süpürge, temizlik yapmayı sevmeyen, süslü bir gelin için yapılıyor. Devamlı aynada güzelliğine bakmak isteyen geline, hem temizlik yapması hem de aynaya bakabilmesi için aynalı süpürge hediye ediyor. Anlatılan bu eski hikayelerin dönemin kültürel yapısını gözler önüne serdiği anlaşılıyor.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
3 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

KÜLTÜR SANAT
Yolculukta İzlenebilecek Mini Diziler
KÜLTÜR SANAT
Tüm Zamanların En İyi Türk Dizileri