26 Nisan 2022
550
ABONE OL

Edirne’nin El Sanatı Meyve Sabunu Nedir, Nasıl Yapılır?

İlk olarak Edirne’de yapılan kokulu meyve sabunculuğu, çok eskilere dayanmaktadır. Edirne’nin yıllarca başkentlik yaptığı Osmanlı’da amber, misk ve gül esansları bir araya getirilerek hamur kıvamı elde edilen sabunun, gerçek meyve büyüklüğünde şekillendirilip renklendirilmesi sonucunda mis meyve sabunları ortaya çıkmıştır.

Edirne’nin El Sanatı Meyve Sabunu Nedir, Nasıl Yapılır?

Osmanlı sarayındaki sultanların kullandığı değerli eşyalar arasında bulunan mis meyve sabununun kalitesi; yapılış aşamasında kullanılan yağa, suya, maddelerin oranına ve sabunu yapanın yeteneğine bağlıdır.

Eski dönemlerde ticaret alanında sıklıkla kullanılan Edirne meyve sabunu, organik otlardan yapılan yağları içerdiği göz önünde bulundurulduğunda, süs eşyası özelliğinin yanı sıra insan sağlığına yararlı etkileri olduğu kabul edilmektedir. Doğal bir ilaç görevi ile temizlik amaçlı kullanılan meyve esanslı sabunları bu yönü ile günümüzdeki koku veren şampuanlara ve duş jellerine benzemektedir.

Edirne Mis Meyve Sabunu Nedir?

Edirne mis meyve sabunu; karpuz dilimi, elma, muz, portakal, biber, patlıcan, şeftali gibi akla gelebilecek çeşitli meyve ve sebze şekillerinde ve kokularında yapılan bir el sanatıdır. Sabunun hamur haline getirilip şekillendirme ve boyama yapılarak elde edilen meyve sabunu, ilk kez görenlerin gerçek meyvelere benzettiği bir süs eşyasıdır. Tarihte temizlik amacı ile kullanılan bu eşya, günümüzde estetik amaçlar için kullanılmaktadır.

Edirne Meyve Sabunu Nasıl Yapılır?

Kayısı, elma, armut, kiraz, şeftali, çilek, limon ve kavun gibi çeşitli meyvelere benzetilen sabunların kendine özgü şekilleri, ilk kez görenler tarafından ilgi ile karşılanmaktadır. Osmanlı zamanında Topkapı Saray’ına gönderilen mis meyve sabunları, oldukça değer verilen eşyalardan biri olmuştur. Edirne mis meyve sabunu, Osmanlı’nın yabancı devlet başkanlarına hediye olarak gönderilmiştir.

Eski zamanlarda temizlik ürünü olarak değerlendirilen meyve sabunu, katı halden sıvı hale getirmek için rendelemek ve hamur kıvamına getirmek gerekmektedir. Sabun, sıvı hale getirildikten sonra içerisine esans eklenerek soğuması beklenmektedir. Dinlenen ve soğuyan sabunun yoğurulmasına geçildikten sonra hangi koku eklendiyse o meyvenin şekli verilmektedir. Daha sonra şekillerin sabit kalması ve bozulmaması için bir süre kuruması beklenmektedir. Şekil verildikten sonra meyve veya sebzelerin gerçek rengine boyanarak işlem sonlandırılmaktadır.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
27 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
26 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
25 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
KÜLTÜR SANAT
Fransız Edebiyatının En İyi Romanları
NÖBETÇİ ECZANELER
24 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

KÜLTÜR SANAT
Fransız Edebiyatının En İyi Romanları
KÜLTÜR SANAT
En İyi Bilim Kurgu Kitapları
KÜLTÜR SANAT
Türk Edebiyatından Uyarlanan Filmler
KÜLTÜR SANAT
Milli Mücadeleyi Anlatan En İyi Kitaplar