26 Nisan 2022
524
ABONE OL

Kırklareli'nin Kalem İşi Süslemeleriyle Zengin Camisi: Hızırbey

Kırklareli'nde 639 yıl önce inşa edilen Hızırbey Camisi, 6 asırlık estetiğini günümüze taşıyor.

Kırklareli'nin Kalem İşi Süslemeleriyle Zengin Camisi: Hızırbey

Tarihi, mimari özellikleri ve hat yazılarıyla dikkati çeken, halk arasında "Büyük Cami" olarak da bilinen Hızırbey Camisi, 1383'te Köse Mihalzade Hızır Bey tarafından yaptırıldı. 

Kesme taş ve tek şerefeli, kütük kare ve külah kurşunlu minaresi, Balkan Savaşı'nda Bulgarlar tarafından yarıya kadar yıkıldı. Minare, daha sonra tekrar yapıldı.

Erken Osmanlı dönemi yapılarından olan ve zengin kalem işi süslemeleriyle dikkati çeken caminin iç duvarlarını süsleyen büyük harfli yazılar, Kastamonulu hattat Tevfik tarafından yazıldı.

Bin kişinin ibadet edebileceği kapasiteye sahip cami, 1824, 1987 ve 2009 yıllarında onarıldı.

İl Müftülüğü tarafından ses ve ışık sistemleri bakımdan geçirilen, özenle ramazan ayına hazırlanan tarihi camiye ibadet edenlerin yanı sıra turistler de geliyor.

"Balkanlardaki İlk Cami"

İl Müftüsü Aydın Yığman, Hızırbey Camisi'nin en değerli miraslardan biri olduğunu söyledi.

Caminin 639 yıllık bir tarihinin bulunduğunu anlatan Yığman, "Camimizin etrafında hamam, hazire ve bedesten var. Camimizin yarısından itibaren minberin bulunduğu bölüm biraz yüksek. O kısımda medrese talebeleri namazlarını kılarlarmış. Bu da Osmanlı'da ilim erbabına verilen değeri gösteriyor." dedi.

Balkan savaşlarında minaresinin yarısı yıkılan caminin üç kez restore edildiğini belirten Yığman, "Ecdadımızın yaptırdığı bu cami Balkanlar'daki ilk camidir. Edirne'deki Selimiye Camisi'nden de önce yapılmıştır. Bu coğrafyada yaşayan herkesin ziyaret ettiği, gerekli değeri verdiği bir camimizdir. Tabii ramazanda caminin kıymeti daha çok anlaşılıyor. İnsanlarımız akın akın ziyaretler yapıyorlar. Camiler memleketimizin manevi bekçileridir. Son iki yıldır camilerimizde teravih namazları kılamamıştık, yavaş yavaş salgını atlatıyor ve cemaatimiz camilerimizi dolduruyor. Daha güzel daha sağlık, sıhhat içerisinde ramazanlara ulaşmayı Allah'tan niyaz ediyoruz." ifadelerinde bulundu.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
3 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

KIRKLARELİ
İğneada Kamp Alanları
İğneada Kamp Alanları
26.04.2022
471
KIRKLARELİ
Kırklareli Gezilecek Yerler