29 Kasım 2022
442
ABONE OL

Dupnisa Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir?

Trakya Bölgesi’nde yer alan turizme açık ilk ve tek mağara olan Dupnisa Mağarası, Kırklareli gezilecek yerler arasında bulunur. Bu mağara üç farklı girişe sahiptir. Bunun yanında Dupnisa Mağarası iki kattan meydana gelir. Bu mekana gitmek isteyenler ilk olarak Dupnisa Mağarası hakkında bilgi edinmelidir.

Dupnisa Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir?

Trakya Bölgesi’nde bulunan Dupnisa Mağarası’nın ikinci jeolojik zamanda meydana geldiği bilinir. Ortalama 180 milyon yıl önce gelişen mermerler içerisinde bulunan bir mağaradır. Bölgedeki 2 katta ise 3 mağara meydana gelmiştir. Üst katta bulunan mağaralar kuru, alt kattaki mağaralar ise suludur. Dupnisa Mağarası’nda sütun, dikit ve sarkıtlar meydana gelmiştir. Mağarada bulunan sarkıtlar beyaz, kahverengi ve kırmızı rengidir. Trakya bölgesindeki Dupnisa Mağarası toplam 2720 metre uzunluğundadır.

Dupnisa Mağarası’nın çeşitli değişik özellikleri vardır. İki katlı Dupnisa Mağarası’nın üst katında kuru olan kız mağaraları yer alır. Aynı zamanda alt katta sulu mağara bulunur. Dupnisa Mağarası’nda üst kat gelişimini tamamlamıştır. Alt kattaki sulu mağarasının gelişimi halen devam etmektedir. Sulu mağara denizden 345 metre daha yukarıda yer alır. Peki, Dupnisa Mağarası nerede?

Dupnisa Mağarası Nerededir?

2003 yılında turizme açılan Dupnisa Mağarası, Trakya Bölgesi’nde bulunur. Her sene çok sayıda ziyaretçi ağırlayan Dupnisa Mağarası, Trakya’nın Kırklareli şehri sınırları içerisinde yer alır. Dupnisa Mağarası, Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere Köyü’nde bulunur. Bunun yanı sıra mağara köyün ortalama 6 kilometre güneybatısında yer alır. Dupnisa Mağarası, Revze Deresi ile Istıranca Dağları’na yakın bir yerdedir. Trakya Bölgesi’nde yer alan Dupnisa Mağarası, önemli bir turizm potansiyeli olarak Kırklareli’nde önemli bir konumdadır. Peki, Dupnisa Mağarası nasıl gidilir?

Dupnisa Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Trakya Bölgesi’nde bulunan Dupnisa Mağarası’na ulaşmak epey kolaydır. Bunun yanında özel araç ile Dupnisa Mağarası’na basitçe ulaşılabilir. Özel bir araç ile Dupnisa Mağarası’na gidilmesinin yanı sıra Sarpdere Köyü’nün 6 kilometresine kadar güneybatısına yolculuk yapılmalıdır. Özel araç ile gitmek isteyen kişiler ise ilk olarak Sarpdere Köyü’ne gider. Sarpdere Köyü’nden Dupnisa Mağarası’na giden dolmuşlara binilerek mağaraya ulaşılabilir. Toplu taşıma kullanılarak da bu mağaraya gidilebilme imkanı bulunur. Otobüsten indikten sonra kısa bir yürüme mesafesi ile yürümek gerekir.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
3 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

KIRKLARELİ
İğneada Kamp Alanları
İğneada Kamp Alanları
29.11.2022
471
KIRKLARELİ
Kırklareli Gezilecek Yerler