Bademcik ameliyatı nedir? Neden bademcik ameliyatı yapılır?

Bademcik ameliyatı veya tıbbi terimiyle tonsillektomi, bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Bademciklerin iltihaplanması sürecine ise tonsilit adı verilir. Peki bademcik ameliyatı riskli bir ameliyat mıdır? İşte haberin detayları..

Bademcikler, boğazın arka kısmında bulunan iki oval organa verilen isimdir. Her iki tarafında birer adet olmak üzere boğazın iki yanında bulunurlar. Bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademcikler, ağızdan giren bakteri ve virüslere karşı vücudun ilk savunma hattını oluştururlar. Bademciklerin bağışıklık sistemi içindeki rolünün ergenlik döneminden sonra azalması, yetişkinlerde bademcik iltihaplanması vakalarının nadir görülmesinden sorumlu olabilir.

Eskiden, sık tekrarlayan bademcik iltihaplanmasının tedavisinde bademcik ameliyatı sıkça uygulanan bir yöntemdi. Ancak günümüzde, uyku sırasında solunum bozukluğuna neden olan bademcik yapılarının da cerrahi olarak çıkarılması mümkündür.

Bademcik ameliyatı neden yapılır?

Bademcik ameliyatları genellikle sık tekrarlayan, yani kronik veya şiddetli bademcik iltihabı vakalarında ve bademciklerin büyümesi nedeniyle nefes almakta zorluk çekme durumunda gerçekleştirilir.

Bademcik ameliyatı ne zaman yapılır?

Bademcik iltihaplanması, sık veya kalıcı enfeksiyonlar sonucunda bademciklerin büyümesine yol açabilir veya doğal olarak büyük olabilir. Doktorlar, bu durumun nefes almada zorluk ve uyku sırasında solunumun kesilmesi gibi komplikasyonları tedavi etmek için tonsillektomiyi önerebilirler. Ayrıca, bademciklerde kötü huylu veya kötü huylu olduğundan şüphelenilen tümör dokusu gibi nadir hastalık veya komplikasyonları tedavi etmek için de bademcik ameliyatı yapılabilir.

Bademcik ameliyatı, tekrarlayan bakteriyel bademcik iltihabını tedavi etmek için de uygulanabilir ve bu durumda boğaz ağrısıyla diğer bakteriyel enfeksiyonların sıklığını ve şiddetini azaltabilir. Ancak, viral bademcik iltihabını tedavi etmek için yapılan ameliyatların faydası daha azdır.

Bademcik Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Bademcik ameliyatı gibi diğer cerrahi müdahalelerde olduğu gibi, bademcik ameliyatının da bazı riskleri bulunmaktadır. Ameliyat sırasında kullanılan uyutucu ilaçlar genellikle baş ağrısı, mide bulantısı, kusma veya kas ağrısı gibi küçük ve geçici sorunlara neden olabilir. Ancak, ciddi ve uzun vadeli sorunlar nadir görülür.

Nadir durumlarda, ameliyat sırasında veya sonrasında şiddetli kanama meydana gelebilir ve ek tedavi gerektirebilir, bu da hastanede daha uzun bir süre kalışı gerektirebilir. Ancak, bu tür ciddi komplikasyonlar genellikle nadir görülür ve çoğu bademcik ameliyatı komplikasyonsuz bir şekilde geçer.

Bademcik Ameliyatına Hazırlık

Ameliyat öncesi, doktor hasta ile görüşerek sağlık geçmişi hakkında bilgi alırken, aynı zamanda çeşitli muayene prosedürlerini uygulayacak ve ameliyata nasıl hazırlanması gerektiği hakkında bilgi verecektir.

Doktor, bireyin düzenli olarak kullandığı tüm ilaçları, reçetesiz satılan ilaçlar ve diyet takviyeleri dahil olmak üzere, ilaç kullanım geçmişini öğrenmek isteyecektir. Ayrıca, bireyde veya ailesinde anestezi ilaçlarına karşı olumsuz reaksiyonlar, kanama bozuklukları öyküsü veya antibiyotik gibi ilaçlara karşı alerjik reaksiyonlar gibi bilgilere de odaklanacaktır. Bazı durumlarda, doktor ameliyat öncesi ilaçları bırakmayı veya dozları değiştirmeyi önerebilir. Ayrıca, bireyin ameliyat öncesinde belirli bir saat aralığında yemek yememesi gerekebilir.

Ameliyattan önce, çeşitli laboratuvar testleri yapılabilir veya kan örneği alınabilir. Özellikle bademcik ameliyatı, obstrüktif uyku apnesi, hava yolundaki tıkanıklıklar veya diğer durumları tedavi etmek için planlanıyorsa, doktor bir uyku çalışması olan polisomnografi yapılmasını önerebilir.

Bademcik ameliyatı nasıl yapılır?

Bademcik ameliyatı genellikle kolay ve uzun süre yatış gerektirmeyen bir cerrahi prosedürdür. Ancak, komplikasyonların geliştiği durumlarda veya bireyin karmaşık tıbbi sorunları varsa, hastane kalışı uzayabilir.

Genellikle genel anestezi altında yapılan bademcik ameliyatı sırasında birey işlem hakkında bilinçli olmayacak ve ağrı hissetmeyecektir.

Cerrah, bademcikleri çıkarmak ve kanamayı durdurmak için bir neşter veya ısı veya yüksek enerjili ısı veya ses dalgaları gibi özel cerrahi aletler kullanarak ameliyatı gerçekleştirir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Evde Bakım

Bademcik ameliyatı sonrasında nadiren bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlar arasında bir ila iki hafta boyunca orta şiddette boğaz ağrısı, boğazda bir şey sıkışmış hissi, kulaklarda, boyunda veya çenede ağrı, özellikle çocuklarda endişe hali bulunabilir.

Ameliyat sonrası ağrıyı yönetmek ve sağlıklı bir iyileşme süreci sağlamak için doktorun tavsiyeleri doğrultusunda çeşitli adımlar atılabilir. Ağrı kesici ilaçlar, hekimin reçete ettiği şekilde, doğru zamanda ve uygun dozda alınmalıdır.

Sıvı kaybını önlemek için ameliyat sonrasında bol miktarda sıvı almak önemlidir, bu genellikle su tüketimi ile sağlanır. Elma püresi veya et suyu gibi yutması kolay hafif yiyecekler, ameliyattan hemen sonra tercih edilebilir. Dondurma ve muhallebi gibi yiyecekler de tolere edilebiliyorsa diyetinize eklenebilir. Bademcik ameliyatı sonrasında, çiğnemesi ve yutması kolay yiyecekler tercih edilmelidir. Acıya veya kanamaya neden olabilecek asitli, baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Yatak istirahati, bademcik ameliyatından sonraki birkaç gün boyunca önerilebilir. Birey, doktorun tavsiyesine göre normal beslenme düzenine döndüğü, gece boyunca normal uyuduğu ve ağrı kesiciye ihtiyaç duymadığı zaman işe veya okula geri dönebilir. Birey, kaçınması gereken aktiviteler hakkında doktorla konuşmalıdır.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar

Bademcik ameliyatı sonrasında kanama, ateş, dehidrasyon (susuzluk) ve solunum problemleri gibi durumlar yaşanıyorsa, birey acil yardım almalıdır.

Operasyon sonrasında burun veya tükürükte küçük koyu kan lekeleri normal olabilir, ancak herhangi bir miktarda parlak kırmızı kan görülmesi durumunda hızlı bir şekilde acil servise gidilmelidir. Kanamayı durdurmak için acil cerrahi müdahale gerekebilir. Ayrıca, nefes almakta güçlük çekiliyorsa, derhal doktora başvurulmalıdır.

Yüksek ateş (38°C üzeri), idrarda azalma, susuz hissetme, halsizlik, baş ağrısı veya baş dönmesi gibi sıvı kaybı belirtileri de doktora başvurmayı gerektirir. Çocuklarda, günde iki veya üç kereden az idrara çıkma veya gözyaşı olmadan ağlama gibi sıvı kaybı belirtileri özellikle dikkate alınmalıdır.

30 Nis 2024 - 20:42 Edirne/ Edirne- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Edirne Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Edirne Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Edirne Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Edirne Haber değil haberi geçen ajanstır.