Cilt kanseri nedir? Belirtileri ve Tedavi yöntemleri

Cilt kanserleri, bazen hiçbir uyarı belirtisi vermeden normal deri yüzeyinde ortaya çıkabilir; bazen de mevcut bir ben üzerinde gelişebilir. Bu sebeple benlerin dikkatle takip edilmesi son derece önemlidir. Peki cilt kanserinin belirtileri nelerdir? Tedavi yöntemleri nedir? İşte haberin detayları..

Melanom denilen yaşamı tehdit eden cilt kanserine yol açan şey, melanosit adı verilen hücrelerdir. Melanositler, deriye rengini veren ve bronzlaşmayı sağlayan melanin pigmentini üretirler. Melanom, melanositlerin anormal bir şekilde değişerek aşırı ve kontrolsüz bir şekilde çoğalmaları sonucu ortaya çıkar ve diğer organlara yayılma riski taşır.

Cilt kanseri türleri nelerdir?

Cilt kanseri üç farklı türde ortaya çıkar: bazal hücreli kanser, skuamöz hücreli kanser ve melanom. Tedavisi kolay olan bazı cilt kanseri türleri varken, diğerleri hayati tehlike oluşturabilir.

Bazal Hücreli Kanser: Cildin en üst tabakasında yer alan bazal hücrelerde gelişen bu kanser türü en yaygın olanıdır. Genellikle güneş ışığına maruz kalan bölgelerde ortaya çıkar ve açık tenli kişilerde daha sık görülür. Yaş ilerledikçe, ciltteki yaralar, kabarıklıklar ve kırmızı lekeler şeklinde belirtiler gösterebilir.

Skuamöz Hücreli Kanser: Skuamöz hücreli kanser, cildin orta ve dış tabakalarındaki skuamöz hücrelerde gelişir. Genellikle yüz, saç derisi, boyun ve eller gibi güneşe maruz kalan bölgelerde görülür, ancak güneş ışığına maruz kalmayan bölgelerde de oluşabilir. Belirtileri ve risk faktörleri bazal hücreli kansere benzer. Skuamöz hücreli kanserin yayılma riski olduğundan erken teşhis ve tedavi önemlidir.

Melanom: Melanom, cilt kanserlerinin en nadir ve en tehlikelisidir. Ciltte rengi belirleyen melanosit hücrelerinin kontrolsüz çoğalması sonucu ortaya çıkar. Genetik yatkınlık ve güneş ışığına maruz kalma bu kanserin nedenleri arasındadır. Tedavi edilmezse vücuda yayılabilir. Vücudun herhangi bir yerinde siyah, kahverengi, mavi veya mor lekeler şeklinde görülebilir.

Cilt Kanserinden Korunma Yolları

Cilt kanserleri genellikle cilt yüzeyinde başladığı için erken teşhis şansı yüksektir. Kişinin kendi cildini düzenli olarak kontrol etmesi önemlidir. Her ay, çıplak vücudu bir ayna yardımıyla incelemek ve güneş ışınlarından korunmak önemlidir. Deri üzerindeki değişiklikleri ve benlerdeki farklılaşmaları takip ederek dermatoloğa başvurmak, melanomun erken teşhis edilmesine yardımcı olur.

Cilt kanserinin nedenleri nelerdir?

Melanom, diğer cilt kanseri türlerinde olduğu gibi, özellikle açık tenli kişilerde güneşe aşırı maruz kalma ile ilişkilendirilir. Ailede melanom öyküsü bulunanlar ve çok sayıda beni olanlar da yüksek risk altındadır.

Açık tenli, kızıl saçlı veya çilli olmak, ailede veya kişide cilt kanseri öyküsü bulunması, uzun süreli UV ışınlarına maruz kalma, çok sayıda benin bulunması, zayıf bağışıklık sistemi, yoğun radyasyona veya kimyasallara maruz kalma, iyileşmeyen yaralar, sigara kullanımı, ilerleyen yaş, organ nakli geçmişi ve bazı cilt hastalıkları veya bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar melanom gelişme riskini artırabilir. Esmer tenli kişilerde melanom, özellikle ayak tabanı, avuç içi, tırnak altı veya nadiren ağız içinde gelişebilir.

Cilt kanserinin belirtileri nelerdir?

Cilt kanserleri, aniden normal deri yüzeyinde belirebileceği gibi mevcut bir ben üzerinde de ortaya çıkabilir, bu yüzden vücuttaki benlerin yerini ve görünümünü iyi bilmek önemlidir. Melanom, diğer atipik benlerle karıştırılabilir ve bazen normal bir ben yanlışlıkla melanom olarak değerlendirilebilir.

Cilt kanserinin belirtileri şunlardır:

Benlerde şekil ve renk değişiklikleri

Deride soyulma

Benin derinlerine kanama

Ben üzerinde şişlik veya kabartı oluşması

Ayrıca, benle ilgili his değişiklikleri, kaşıntı, hassasiyet ve ağrı gibi belirtiler de olabilir. Ancak anormal bir benin çıkarılması veya yakından izlenmesi gerektiği konusunda ilgili bir hekim (çoğunlukla bir dermatolog) öneride bulunmalıdır.

Benlerin takibi için, ABCDE kuralı adı verilen bir yöntem kullanılır. Bu kurala göre, aşağıdaki değişiklikler fark edilirse doktora başvurulması önerilir:

A (Asimetri): Benin bir yarısı diğer yarısına benzemiyorsa (renk veya şekil açısından).

B ( Sınır): Benin sınırları düzensiz veya girintili-çıkıntılıysa.

C (Renk): Benin rengi homojen değilse veya alacalı bir görünüm varsa.

D (Çap): Benin çapı 6 mm'den büyükse.

E (Değişim): Benin son birkaç haftada boyut, renk, yükseklik veya diğer özellikler açısından değiştiği veya yeni semptomların ortaya çıktığı gözlemlenirse.

Cilt kanserinin tanısı nasıl konur?

Dermatoskopi, özellikle pigmentli benlerin cilt kanserlerinden ayrılmasında önemli bir yardımcı tanı yöntemidir, çünkü benleri 10-20 kat büyüterek gösterir. Bu yöntem, elle tutulan bir cihaz veya bilgisayarlı sistemler aracılığıyla görüntü kaydı yaparak gerçekleştirilir. Hem çıplak gözle algılanan özellikler hem de dermatoskopik muayene bulguları, cilt kanseri tanısına rehberlik eder.

Cilt kanserinin kesin tanısı, cerrahi olarak çıkarılan dokunun patolojik incelemesi ile konur. Ancak, toplumda yaygın olan fakat yanlış bir inanış vardır: "Neşter değerse kanser olur!" Bu inanış doğru değildir. İyi huylu veya pigmentli bir lezyonun cerrahi olarak çıkarılması, o bene ek bir risk getirmez. Ancak, tanı yöntemlerinin kullanılmasıyla gereksiz ben çıkarılması önlenir.

Cilt kanseri nasıl tedavi edilir?

Bir benin melanom olduğu patoloji raporu ile doğrulandığında, o bölgeye cerrahi işlem uygulanır, genellikle benin tamamı çıkarılarak incelenir. Cerrahi işlem sırasında, melanomun ve çevresindeki belirli miktardaki sağlıklı dokunun çıkarılması için sınırlar belirlenir.

Melanom tedavisinde genellikle birincil tedavi yöntemi cerrahidir. Hastalığın evresine ve hastanın özelliklerine bağlı olarak, cerrahi tedaviye kemoterapi, radyoterapi, immünoterapi ve/veya hedefe yönelik tedavi gibi ek yöntemler eşlik edebilir.

27 Nis 2024 - 15:10 Edirne/ Edirne- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Edirne Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Edirne Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Edirne Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Edirne Haber değil haberi geçen ajanstır.