26 Ocak 2023
1466
ABONE OL

Meriç Köprüsü

Bir tarihi aktaran Meriç Köprüsü, geçmişten günümüze kadar ulaşmıştır. Köprünün temeli 1833 yılında atılmıştır. II. Mahmut döneminde temelleri atılmış olan bu köprü o dönemlerden günümüze taşınan en önemli eserlerden biridir. Ancak dönem şartlarının bir getirisi olarak köprünün yapım aşamasına 1842 yılında başlanabilmiştir ve Sultan Abdülmecid zamanında da devam etmiştir.

Meriç Köprüsü

Köprünün tamamlanması ise 1847 yılına tekabül etmektedir ve o tarihten itibaren de hala aktif olarak kullanılmaktadır. Taş köprü yapılıncaya kadar ise bölgede ahşap bir köprünün olduğu bilinmektedir.

Meriç Köprüsü Hakkında Bilgiler

Meriç’in tarihsel sürecine bakıldığında zaman zaman nehrin taşmasının halk için bir sorun haline geldiğini söylemek gerekmektedir. Bu nedenle de bölgeye bir köprünün inşa edilmesi bir zorunluluk halini almıştır. Bu zorunluluk hali dolayısıyla da hem II. Mahmut hem de Sultan Abdülmecit dönemlerinde Edirne Meriç Köprüsü inşa çalışmaları yürütülmüştür.

Meriç Köprüsünün Özellikleri

Meriç Köprüsünün özellikleri incelendiğinde uzunluğunun 263 metre genişliğinin ise 7 metre olduğunu söylemek gerekmektedir. Köprünün kemerinin üzerinde ise 8 köşeli yıldız, 12 hayvanlı takvim ve Selçuk esintisi görülmektedir. Köprü aynı zamanda da görsel yönden dikkat çekerek insanları etki altına almaktadır.

Meriç Köprüsünün en çok dikkatleri üzerine çeken kısmı ise sanatsal anlamda çok önemli esintiler barındırmasıdır. Bu nedenle de Edirne’ye gelen herkesin mutlaka görmesi gereken noktalardan biri olmaktadır.

Meriç Köprüsü Nerede ve Nasıl Gidilir

Meriç Nehri Köprüsü Edirne şehrinin merkezinde yer alır. Meriç Köprüsü kolay ziyaret edilebilmesi bakımından önemli bir tarihi eserdir. Karaağaç Mahallesi ve Edirne arasındaki orta noktada bulunan Meriç Köprüsü ulaşım bakımından da oldukça kolay bir yola sahip olmaktadır.

Meriç Köprüsü’nü ziyaret edebilmek için Türkiye’nin hemen hemen her bir noktasından hareket eden otobüslerle Edirne’ye gelebilir ve bu eşsiz köprünün tadını çıkarabilirsiniz. Edirne’ye geldikten sonra Karaağaç otobüslerine binerek köprüye ulaşmanız kolaylaşacaktır.

Çevre illerden köprüye ulaşımın nasıl olacağına bakıldığında Tekirdağ ve Edirne arasındaki mesafenin ortalama 1 saat 45 dakika olduğu söylenebilir. Aynı zamanda da İstanbul ve Edirne arasındaki mesafenin yaklaşık 2 saat 30 dakika sürdüğünü söylemek gerekmektedir.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
3 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Trakya’nın İncisi Tekirdağ Plajları
GEZİ REHBERİ
Erikli Plajı Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Uzunkum Plajı Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Edirne Kent Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Saros Körfezi Gezilecek Yerler
GEZİ REHBERİ
Karaağaç Tren İstasyonu Tarihi