22 Eylül 2022
762
ABONE OL

Havsa Nerededir? Nasıl Gidilir?

Edirne Havsa, Konya yaylasının üzerinde, Kırklareli, Süloğlu, Edirne Merkez ve Uzunköprü ile komşu ilçedir. Havsa Edirne şehrinin en sevilen ilçeleri arasında yer alır.

Havsa Nerededir? Nasıl Gidilir?

Havsa ilçesinde dağ bulunmamaktadır. Ancak, kuzeyde ve güneyde sıralanan tepeleri bulunmaktadır. Bu az yükseltili yayvan tepelerin en yükseği kabul edilen tepe ise Doğruk Tepesi olmaktadır. Havsa’da vadilerin derinliği az olmaktadır. Bu vadilerden birinin geniş tabanı Osmanlı Ovası ismiyle bilinmektedir. Havsa’nın başlıca akarsuları Oğulpaşa, Necatiye, Kuleli dereleriyle, Darıdere ve Aşırıdereleri olmaktadır. Bunlar Ergene ırmağının kolları sayılır ve ilçede doğal göl bulunmamaktadır. Fakat ilçede yapay gölet vardır.

Havsa Coğrafi Olarak Nasıldır?

Havsa il merkezine 25 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kuzeyinde ve batısında Edirne ili, güneyinde Uzunköprü ve Pehlivanköy ilçeleri, doğusunda ise Kırklareli ili ve Babaeski ilçeleri yer almaktadır. Havsa’nın yüzölçümü 431 kilometrekare, rakımı ise ortalama 31 metre olmaktadır.

Arazi genellikle ova olup jeolojik devirlere ait kütle oluşumlarından meydana geldiğinden genç bir yaşa sahip olduğunu söylemek gerekmektedir. Dağ, yayla, ırmak ve ormanın bulunmadığı arazi hemen hemen tarım arazisinden müteşekkil sayılmaktadır. İlçede yıl boyunca karasal bir iklimin varlığından söz etmek doğru olmaktadır.

Havsa’ya Nasıl Gidilir?

Havsa nüfus yaklaşık olarak 18 bindir ve bu açıdan da çok kalabalık bir ilçe olduğunu söylemek doğru olmamaktadır. Havsa genel olarak çok büyük olmayan ve aynı zamanda da çok kalabalık olmayan bir ilçe olduğu için Edirne’ye gezmeye ya da ziyarete gelen birçok insanın tercih ettiği noktalardan biri olmaktadır. Çünkü, Havsa il merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta olan ve gerek otobüslerle gerek özel araçla rahatlıkla ulaşılabilen bir ilçe olmaktadır.

Bundan kaynaklı olarak da sakinlik ve az nüfus arayan tatilcilerin, gezginlerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda da merkeze olan yakınlığı ve ulaşımın kolaylığı sayesinde de sıklıkla tercih edilen bir ilçe olmaktadır.

Havsa’da Nereler Gezilir?

Edirne Havsa gezilecek yerler, bölge küçük olsa dahi pek çok seçenekle kaşımıza çıkar. Havsa’nın az nüfusu ve merkeze yakınlığından bahsetmişken bir de nerelerinin gezilebileceği incelenmesi gereken konulardan biri olmaktadır. Çünkü, Havsa çok küçük bir ilçe olmaktadır. Bu nedenle de tüm ilçeyi 5 ila 10 dakikada arasında bile dolaşmak mümkün olmaktadır. Ancak bu küçücük alanda bile birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bu yapılar kısaca; Sokullu Camisi, Sokullu Hamamı ve çeşmesi ile Kurt Bey Anıtı olarak sıralanabilmektedir.

0 Yorum

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Keşan’ın En Popüler Plajları
GEZİ REHBERİ
Edirne Sarayiçi Gezilecek Yerler