16 Eylül 2022
574
ABONE OL

Gala Gölü Milli Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Gala Gölü Milli Parkı, ülkemizin en önemli sulak alanlarından biridir. 3 bin hektarlık sulak alan ve yine 3 bin hektarlık ormanlık alan olmak üzere toplam 6 bin hektarlık alandan meydana gelir. Gala Gölü Milli Parkı’nda 163 kuş türü görülür. Bu türlerin 90’ı yaz göçmeni, 46’sı yerli, 27’si kış göçmeni kuşlardır. Edirne’nin Enez ve İpsala ilçeleri arasında yer alan milli parka ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde gelerek çeşitli kuş türlerini görebilirsiniz.

Gala Gölü Milli Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Gala Gölü Milli Parkı 2005 yılından beri milli park statüsünde yer alıyor. Birden fazla göle ev sahipliği yapan bu doğa alanı içerisinde Büyük Gala Gölü, Küçük Gala Gölü ve Pamuklu Göl bulunuyor.

Edirne’ye yolu ilk kez düşenler için Gala Gölü Milli Parkı’nı bulmak kolay olmayabilir. Gala Gölü Milli Parkı, Enez ve İpsala sınırları arasında yer alıyor. Bu parka ulaşmak için özel aracınızla 10 kilometrelik bir yolu kat etmeniz gerekiyor. Edirne’nin Enez ilçesine ulaştıktan sonra 10 km’lik yolun sonunda muhteşem milli parka varabilirsiniz. Gala Gölü Milli Parkı’na dilerseniz toplu taşıma yoluyla da gidebilirsiniz. Bunun için ilçeden kalkan minibüsleri takip edebilirsiniz.

Edirne’ye ve buradan Gala Gölü Milli Parkı’na farklı ulaşım seçenekleri ile gitmeniz mümkündür. Trakya’nın cennet köşelerinden biri olan Gala Gölü Milli Parkı’na, Edirne yönünden gelecekseniz İpsala üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul yönünden geliyorsanız Keşan ve Enez üzerinden ulaşabilirsiniz. Milli parka en yakın ve işlek havalimanına gelerek bölgeye ulaşmak için 256 km uzaklıktaki İstanbul Havalimanı’nını kullanmanız gerekir. Çanakkale ve Çorlu havalimanları da Edirne’ye ulaşım için farklı bir alternatif. Peki, Gala Gölü Milli Parkı nerede?

Gala Gölü Milli Parkı Nerede?

İpsala ve Enez ilçelerinin arasında yer alan Gala Gölü Milli Parkı, Edirne’de konumlanmıştır. Trakya Bölgesi’nin kuş cenneti olarak bilinen Gala Gölü Milli Parkı’na konumu itibariyle kolaylıkla ulaşabilmek mümkündür.

Gala Gölü Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Kültür ve turizm gözdesi olan bir şehirde bulunan Gala Gölü Milli Parkı, ulaşım konusunda avantajlı bir konumda yer almaktadır. Öncelikli olarak kişisel aracınız ile Edirne’nin Enez ilçesine gelerek 10 kilometre sonra Gala Milli Gölü’ne ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Keşan’ın En Popüler Plajları
GEZİ REHBERİ
Edirne Sarayiçi Gezilecek Yerler