23 Eylül 2022
3783
ABONE OL

Enez Nerededir? Nasıl Gidilir?

Yaz aylarında oldukça sık tercih edilen tatil beldelerinden biri olan Enez, ülkenin kuzeybatısı yönünde Marmara bölgesindeki Edirne iline bağlı bir ilçedir. Enez ortalama 11.000 nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Doğusunda Keşan ve kuzeyinde İpsala bulunan Enez aynı zamanda da kuzeybatısıyla Yunanistan’a sınır komşusu olmaktadır ve Ege denizine de kıyısının bulunması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Enez'de gezilecek yerler geniş bir yelpazeye sahip olduğundan dolayı oldukça rağbet görür. Peki, Enez nerede, nasıl gidilir?

Enez Nerededir? Nasıl Gidilir?

Enez Nerede?

Edirne merkeze yaklaşık 171 kilometre, Keşan’a ortalama 62 kilometre ve İpsala’ya 40 kilometre uzaklıkla olan Enez, farklı şehirlerden de kolaylıkla özel araç, şehirlerarası otobüs ya da havayolu ile ulaşılabilen bir seçenek olmaktadır. Bu nedenle sizler için ulaşım yollarını kısaca derledik.

Enez’e Özel Araç ile Ulaşım

Enez’e ulaşım aslında çok kolay olmaktadır. Büyükşehirler açısından bakıldığında Enez ile İstanbul arasının yaklaşık 285 kilometre olduğunu söylemek gerekmektedir ve ortalama bir araçla 5 saatte Enez’e ulaşmak mümkün olabilmektedir.

Bunun yanı sıra sürücüler Enez’e yapılacak olan bu seyahati genellikle İstanbul – Tekirdağ – Keşan – Enez istikametini kullanarak tamamlamayı tercih etmektedir.

Ankara ile Enez arası ise yaklaşık 735 kilometre kadar olmaktadır ve ortalama bir özel araç ile 8 saat 30 dakika saatlik bir yolculuk olmaktadır. Seyahat güzergahınız boyunca Sakarya, Gebze ve İstanbul gibi birçok farklı şehri ve bölgeyi de görme imkanı bulacaksınız.

Edirne’nin merkezinden Enez’e gitmek isteyenler ise yaklaşık 2 saat 15 dakikalık bir yolculuk yapacaklardır. Kat edilecek mesafede hemen hemen 160 km’lik bir mesafe olacaktır.

Enez’e Otobüs ile Ulaşım

Enez’e karayolu ile ulaşmak isteyenlerin bir diğer tercih edebileceği yol ise şehirlerarası otobüs kullanmaktadır.

İstanbul Avrupa Yakası’nda yaşayan ve Enez’e gitmek isteyen kişiler Esenler Otogardan Enez otobüslerine binerek yola çıkabilirler ve dönemsel olarak değişmesiyle birlikte bilet fiyatları da ortalama 60 ila 80 TL arasında olmaktadır ve yolculuk yaklaşık 4 saat 30 dakikalık bir süreci kapsamaktadır.

Anadolu Yakası’ndan Enez’e gitmek isteyenler ise Samandıra ya da Dudullu otobüs terminallerini kullanabilmektedir. Bu seferlerin varış noktası genellikle Edirne Otogar olmaktadır ve bilet fiyatları dönemsel olarak değişse de yaklaşık olarak 65 ile 70 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ancak seyahat edilecek döneme ve yoğunluğa göre daha ucuz ya da daha pahalıya bilet bulmanız da mümkündür. Yolculuk süresi ise otobüse bindiğiniz terminale göre değişiklik göstermekle birlikte 4 saat 15 dakika ile 5 saat arasında değişiklik göstermektedir.

Enez’e gitmek için Edirne Otogarı’ndan kalkan servisler aktif görev yapmaktadır.

Enez’e Havayolu ile Ulaşım

Edirne’de havaalanı olmadığı için Enez’e uçak ile gitmek çok fazla tercih edilen bir yöntem olmamaktadır. Ancak, Enez’e uzak bir noktada yaşayanlar için havayolu seyahati daha mantıklı bir tercih olabilmektedir.

İlçeye yakın olan havaalanı Tekirdağ Çorlu Havaalanı olmaktadır. Uçak biletleri alınan zamana göre ise farklılık göstermektedir. Enez ile Tekirdağ Çorlu Havalimanı arasındaki mesafe yaklaşık 150 km olmaktadır ve daha sonrasında da toplu ulaşım araçları ve araç kiralama seçenekleri ile ilçeye ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
7 Aralık 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
6 Aralık 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
5 Aralık 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
4 Aralık 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
3 Aralık 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Trakya’nın İncisi Tekirdağ Plajları
GEZİ REHBERİ
Erikli Plajı Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Uzunkum Plajı Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Edirne Kent Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Saros Körfezi Gezilecek Yerler
GEZİ REHBERİ
Karaağaç Tren İstasyonu Tarihi