26 Ekim 2022
1183
ABONE OL

Enez Gezilecek Yerler

Enez’de gezilecek yerler, Edirne’de çok fazla rağbet görüyor. Bu şirin ve güzel belde, Edirne’ye gelindiğinde görmeden gitmemeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Tarihinden doğasına kültüründen insanına çeşitli güzellikleri içinde barındıran Enez tarihi yerler, altın kumlu sahilleri, sıcak küçük sokakları ve samimi insanları ile gezi rotanıza ekleyebileceğiniz türden bir yer. Edirne gezinizin en güzel kısımlarını oluşturabilecek Enez, plajları, kalesi, gölü ve Roma Villası ile ziyaretçilerine pek çok ilgi çekici alternatifi bir arada sunuyor.

Enez Gezilecek Yerler

Enez Kalesi

Enez tarihi yerler arasında yer alan Enez Kalesi, Enez’in göbeğinde bulunuyor. Kalenin kalıntılarında yapılan araştırmalara göre Bizans öncesine ait bir yapı olduğu biliniyor. Enez Kalesi’nin bazı kaynaklara göre ise 6. yüzyılda İmparator Justinianus’un onardığı biliniyor. Bu tarihi yapının Edirne değerlerine katılmasını sağlayan amaç ise zamanında Balkanlar’dan gelen barbar akınlarını engellemek olduğu söyleniyor.

Bu tarihi mekanı gezebilmek için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Bu özellik ile ziyaretçileri için avantaj sağlayan Enez Kalesi, içerisinde bulunan kale kalıntılarını sergiliyor. Nefes kesici bir manzaraya sahip olan Enez Kalesi, içerisinde bulunan tarihi eserler ile zamanda yolculuk yapıyormuş hissine kapılmanızı sağlıyor. Tepedeki kalenin içinden Enez manzarasını izlemenin mümkün olduğu Enez Kalesi, aynı zamanda tarihi mermer süslemeleri ile hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerini mest ediyor.

Enez Gala Gölü

Enez Merkez’in 7 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Gala Gölü, Meriç deltasında bulunuyor. Çeltik ve Yala olarak da bilinen Gala Gölü, çeşitli canlı türlerine ev sahipliği yapıyor. Tepeli pelikan, küçük karabatak, bayağı aynak gibi nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan türleri de içerisinde barındırıyor. Gala Milli Gölü Parkı sınırları içerisinde bulunan bu sığ göl, birbirinden farklı ekosistemlerdeki canlı türlerinin evi niteliği taşıyor.

Enez Altınkum Plajı

Enez Altınkum Plajı, kendini temizleyen denizi sayesinde berrak ve parlak görünen bir doğal güzelliktir. İncecik kumları ile sıcak yaz aylarında keyifli vakit geçirmeyi sağlayan Enez Altınkum Plajı, yumuşacık bir kumsala sahip.

Enez Roma Villası

Enez Roma Villası, tabanı mozaik taşlarla kaplı, genel hatları ile işlemeli bir mimariye sahiptir. Bunun yanı sıra Enez Arkeoloji Müzesi’nde bu tarihi villadan alınmış olan mozaik, bronz, altın ve gümüşler sergileniyor.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
27 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
26 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
25 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
KÜLTÜR SANAT
Fransız Edebiyatının En İyi Romanları
NÖBETÇİ ECZANELER
24 Kasım 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Edirne Karaağaç Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Edirne Bir Günde Gezilir mi?
GEZİ REHBERİ
Edirne Peykler Medresesi