01 Temmuz 2022
142
ABONE OL

Edirne Sokullu Hamamı Nerede, Nasıl Gidilir?

Üç Şerefeli Cami ile karşı karşıya olan Sokullu Hamamı, ismini aldığı Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Mimar Sinan tarafından inşa edilen Sokullu Hamamı, o dönemin sanatını net bir şekilde yansıtmaktadır. 16. yüzyıldaki Türk Sanatı’nın yansımalarından biri olan Sokullu Hamamı, kadın ve erkek bölümlerin ayrı olması sebebi ile çifte hamam planındadır. Kadınlar ve erkeklerin girişlerinin ayrı yönde olması sebebi ile çift hamam şeklinde bir yapıdır.

Edirne Sokullu Hamamı Nerede, Nasıl Gidilir?

Edirne Sokullu Hamamı, soyunmalıkların yüzeylerindeki tuğla ve kesme taş işçiliği muazzam bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Osmanlı mimarisini net bir şekilde yansıtan bu eser, Mimar Sinan’ın değerli eserleri arasında olması sebebi ile Edirne için önemlidir.

Sokullu Mehmet Paşa Hamamı’nda erkeklerin soyunmalıklarından kadınlarınkine kadar odalar bulunmaktadır. Bu odalar, zemini dükkan, üstü ise ocaklı odalardır. Soyunmalıkların duvarlarında, her odada yer alan klasik yaşmaklı ocaklar bulunmaktadır. Bu ocakların yanında ise dolap nişleri yer almaktadır.

Sokullu Hamamı’nın kadınlar bölümünde bulunan kurna taşları, esprili nakışlar içermektedir. Bu nakışlar söylenenlere göre, kaynana ve gelinlerin ismini alan kurnalarda zarif görünümlü figürler gelini, sert görünümlü figürler ise kaynanayı temsil etmektedir. Bu nakışlar ve figürler taşlar üzerine oymalar şeklinde işlendiğinden dolayı eşsiz bir görüntü vermektedir. Hiciv gibi görünen bu nakışlar, Sokullu Hamamı’nın esprisidir. Edirne’de yapılan son hamam niteliğini taşıyan Edirne Sokullu Mehmet Paşa Hamamı, Mimar Sinan’ın eserleri arasında olmasından dolayı oldukça önemlidir.

Günümüzde Sokullu Hamamı, özel mülkiyet olarak bilinmektedir. Eski dönemlerde ot deposu olarak kullanılan bu hamamın bazı yerleri zamanla zarar görüp deforme olmuştur. II. Dünya Savaşı’ndan sonra onarılarak günümüzdeki halini almıştır. Günümüzde hamam olarak hizmet vermesi sebebi ile hem tarihi bir yeri gezip görme hem de yeni bir faaliyet deneyimi kazanma şansı elde edebilirsiniz.

Edirne Sokullu Hamamı Nerede?

Edirne Merkez’de bulunan Sokullu Mehmet Paşa Hamamı, Çavuşbey mevkiinde konumlanmıştır. Osmanlı mimarisini yansıtan bu eşsiz esere, merkezi bir konumda yer alması sebebi ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Edirne Sokullu Hamamı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan şahsi aracı ile yola çıkan biri Avrupa Otoyolu üzerinden Edirne Sokullu Hamamı’na kolaylıkla ulaşabilmektedir. Aynı zamanda bu tarihi hamamı görmek isteyenler, hamamın merkezi konumu dolayısıyla toplu taşıma ile ulaşım sağlayabilmektedir.

0 Yorum

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Edirne Semtleri
Edirne Semtleri
01.07.2022
167
GEZİ REHBERİ
Edirne Çarşıları
Edirne Çarşıları
01.07.2022
182
GEZİ REHBERİ
Edirne Kaleiçi Nerede, Nasıl Gidilir?