19 Eylül 2022
696
ABONE OL

Edirne Sınır Kapısı

Edirne sınır kapıları arasında yer alan Kapıkule Sınır Kapısı, aynı zamanda Edirne Sınır Kapısı olarak bilinir. Kapıkule Sınır Kapısı, Türkiye ile Bulgaristan arasında bulunan gümrük kapısıdır. Bunun yanı sıra Edirne sınır kapısı Türkiye’nin en işlek gümrük kapısıdır. Bunun sebebi Avrupa’ya yapılan ithalat ve ihracatın buradan yapılıyor olmasıdır.

Edirne Sınır Kapısı

D 100 ve Avrupa E 80 yolu üzerinde yer alan Edirne, Türkiye'nin doğusunda bulunan ülkelere kargo taşımacılığı için de önemli bir kapı görevi görmektedir. Asya Karayolu Ağı güzergahı AH1 sınırında sonlanmaktadır. Türkiye'nin batısındaki diğer kara sınır kontrol noktaları, Bulgaristan'a komşu Hamzabeyli (D 535'te) ve Bulgaristan'a komşu Dereköy (D 555'te) ve Yunanistan'a komşu olan İpsala'dır (D 110, E 84'te). 1971 yılında inşa edilen Edirne Tren İstasyonu, kasabanın kuzeyinde bulunmakta ve Türkiye'deki diğer tüm demiryolu sınırlarından daha fazla trafiğe sahip olmaktadır.

İlk defa 1930 yılında sınır karakolu olarak kurulan Edirne, 1953 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararı ile sınır kapısı statüsünü almıştır. Türkiye sınır kapıları arasında yer alan Edirne Sınır Kapısı, Türkiye’nin Bulgaristan’a ve bu yolla tüm Avrupa’ya açılan kapısı olmakta, Dünya'nın ikinci en yoğun ve Avrupa'nın ise en yoğun sınır kapısı konumunda yer almaktadır.

Ağustos 2007'de TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) tarafından yap-işlet-devret modeli ile Türkiye'nin sınır kapılarında 132 milyon TL maliyetle başlatılan modernizasyon çalışmaları kapsamında geçiş ve işlemlere daha hızlı cevap verecek şekilde yenilenmiş, yeni idari ve ticari binalar ile güncellenmiştir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı olarak kurulan Gümrük ve Turizm İşletmeleri Tic. AŞ. tarafından yirmi yıllık faaliyet karşılığında işletilmektedir ve Edirne gümrük kapısı Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı olmaktadır.

Sınır Kontrol Noktası Tesisleri

Kapıkule'de yılda yaklaşık 400.000 araç ve 4 milyon insan, Türkiye'nin kara sınırlarından geçen tüm aracın % 35'ini ve tüm yolcu trafiğinin % 42'sini oluşturmaktadır.

Sınır alanı akıllı kart kontrollü erişim, kapalı devre televizyon ve x-ray kamyon kargo kontrol sistemleri gibi yüksek teknoloji ürünü güvenlik ekipmanları yerleştirilmiştir. Ayrıca fast-food restoranları, gümrüksüz satış mağazaları, outlet mağazaları, süpermarketler ve bankalar tarafından ticari hizmetler verilmektedir.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
3 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Trakya’nın İncisi Tekirdağ Plajları
GEZİ REHBERİ
Erikli Plajı Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Uzunkum Plajı Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Edirne Kent Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Saros Körfezi Gezilecek Yerler
GEZİ REHBERİ
Karaağaç Tren İstasyonu Tarihi