29 Haziran 2022
1003
ABONE OL

Edirne Semtleri

Zengin bir tarihe sahip olan Edirne, Marmara’nın Trakya bölümünde bulunmaktadır. Tarihi güzellikleri bakımından ilgi gören Edirne, turistik semtleri ile dikkat çekmektedir. Bunun sebebi ise yıllar boyu Osmanlı Devleti’nde başkent konumunda bulunmuş olmasıdır. Kültürel ve tarihi bakımdan zengin olan Edirne semtleri, bölgeye gelenler tarafından oldukça beğenilmektedir. Karaağaç, Yıldırım, Kaleiçi, Sarayiçi, İstasyon ve Yeniimaret gibi semtleri bulunan Edirne, gezilecek pek çok yeri yerli ve yabancı ziyaretçilerine sunmaktadır.

Edirne Semtleri

Karaağaç

Meriç’in batı kısmında yer alan yerleşim yeri olan Karaağaç, demiryolu olan semt olarak bilinmektedir. 70’li yıllara değin demiryolunun Karaağaç’ta olması sebebi ile kalabalık popülasyona sahip bir Edirne semti olmaktadır. Osmanlı döneminde çoğunlukla Yunanların yaşadığı Karaağaç’ta; Lozan Anıtı, Edirne Kent Ormanı, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Yerleşkesi ve Tarihi Tren Garı bulunmaktadır. Aynı zamanda Lozan Caddesi’nde pek çok park, çay bahçesi, çiftlik bulunmaktadır.

Yıldırım

Edirne’nin yurt dışından gelen misafirleri ilk olarak ağırladığı semt olan Yıldırım, Edirne merkez ile Tunca Nehri sebebi ile ayrılmaktadır. Tarihte Edirne’ye ait olan yerleşimlerin ilk semti olarak Yıldırım bilinmektedir. Yıldırım Beyazıt Mahallesi ve Hacı Sarraf Mahallesi olmak üzere iki adet mahallesi bulunmaktadır.

Kaleiçi

Edirneliler Kaleiçi’nin gerçek Edirne olduğunu söylemektedir. Eski zamanlarda kale ile çevrelenmiş olan bu semttin Saraçlar Caddesinde ve Ziraat Bankası arkasında, günümüzde ayakta olan kale kalıntılarına rastlayabilirsiniz. Pek çok tarihi öneme sahip ev bulunan Kaleiçi, Edirne’yi Yunanistan’a bağlayan bölge olarak bilinmektedir. Tarihi Kervansaray, Besten ve Eski Cami bulunan Kaleiçi’nde şehrin en büyük pazarı olarak bilinen Ulus Pazarı bulunmaktadır.

Sarayiçi

Yerleşimi olmayan bir Edirne semti olan Sarayiçi, Eski Osmanlı Sarayı’na ev sahipliği yapması ile bilinmektedir. İsmini bu Osmanlı sarayından alan semt, Kırkpınar Güreşleri’nin düzenlendiği yer, IV. Mehmet Av Köşkü ve Adalet Kasrı’na ev sahipliği yapmaktadır.

İstasyon

70’li yıllarda tren garının Karaağaç’tan bu semte alınması ile ismi İstasyon olmuştur. Oldukça küçük bir alana sahip olan İstasyon semti, Meriç Nehri ve demiryolu arasında kalmaktadır.

Yeniimaret

Yıldırım semti ile bitişik olan bu Edirne semti, II. Beyazıd’ın yaptırdığı Tıp Medresesi bulunmaktadır. Bu medrese günümüzde Trakya Üniversitesi’ne bağlı bir müze olarak Yeniimaret’te bulunmaktadır.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
30 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
27 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
26 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
İğneada Günübirlik Gezilecek Yerler
GEZİ REHBERİ
Çanakkale'nin En Güzel Yazlık Bölgeleri
GEZİ REHBERİ
İğneada Gezilecek Yerler