31 Ağustos 2022
530
ABONE OL

Edirne Sarayiçi Gezilecek Yerler

Edirne Sarayiçi, günümüzde yerli ve yabancı turistlerin rağbet gösterdiği popüler gezi yerleri arasında bulunur. Kırkpınar Er Meydanı, Mehmet Av Köşkü, Sarayiçi Tavuk Ormanı, Adalet Kasrı, Sarayiçi Balkan Şehitliği gibi değerler ile pek çok ziyaretçiyi bölgesinde ağırlayan Sarayiçi Edirne şehrinde önemli bir yere sahiptir.

Edirne Sarayiçi Gezilecek Yerler

Edirne’nin fethinden sonra Sultan I.Murat tarafından ilk saray Kavak Meydanı denilen alana yaptırılmıştır. Daha sonra Sultan II.Murat tarafından Tunca Adasının da içinde bulunduğu bölgede ikinci saray yaptırılmaya başlanmıştır. Günümüzde Kırkpınar güreşleri gerçekleştirilen bu saray alanına Edirneliler Sarayiçi adını verir. Sarayiçi’nde yaşamını sürdüren Edirneliler ise kısaca Saray diye adlandırır. Sarayiçi’nin bu ismi alma hikayesi bu şekilde gerçekleşir. Geçmişten günümüze tarihi bir değer olan Edirne Sarayiçi’nde gezilecek yerler ilgi toplar.

Kırkpınar Er Meydanı

Kırkpınar Yağlı Güreşleri Er Meydanı, Edirne Sarayiçi olarak bilinen bölgede bulunur. Her yıl temmuz ayının başında düzenlenen güreş müsabakaları bölge halkının ve turistlerin ilgisini çeker. Mücadelede yer alan pehlivanların güreşleri üç gün sürer ve finallerde her kategoride birinci, ikinci ve üçüncü pehlivanlar belirlenir. Ata sporumuz olan güreşte birinci olan güreşçi diğer müsabakalara kadar Türkiye Başpehlivanı olarak kalır. Üç yıl boyunca başpehlivan olan kişilere altın kemer verilir.

Mehmet Av Köşkü

Mehmet Av Köşkü, Tunca Irmağı’nın orta kısmında konumlanan Sarayiçi bölgesinde bulunur. Bu bölgedeki Tavuk Ormanı’nda yer alan Mehmet Av Köşkü, Edirne Sarayı’na yapılmış olan ek binalardan biri olan Mehmet Av Köşkü, Avcı Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Binanın bir kısmı günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiştir. Bu bina turizm amacı ile kullanılmaya devam edilir.

Sarayiçi Tavuk Ormanı

Sarayiçi Tavuk Ormanı, Edirne bölgesinde yer alan en önemli mesire alanları arasında bulunur. 58 hektarlık bir alanı kapsayan Tavuk Ormanı, ismini eski zamanlarda bu bölgede yetiştirilen binlerce tavuktan alır. Ormanın içerisinde çeşitli şifalı bitki yetişir. Aynı zamanda Mehmet Av Köşkü de bu ormanda yer alır. Yaz aylarında bisiklet sürmek için sıklıkla tercih edilen Tavuk Ormanı, geniş bir alan sunar. Yaz aylarında oldukça rağbet görür.

Adalet Kasrı

Adalet Kasrı, Edirne Sarayı’ndan günümüze değin gelen bölümlerden biridir. Edirne’nin tarihi Sarayiçi mevkiinde kolaylıkla ulaşılabilecek bir konumda bulunur. Kanuni Sultan Süleyman zamanında inşa edilen ve padişahın kanunlarının yazıldığı yer olmasıyla tarihi bir öneme sahip olan Adalet Kasrı, Osmanlı Devleti’nin en önemli mimarlarından Mimar Sinan tarafından inşa edilir. Edirne gezilerine kesinlikle eklenmesi gereken tarihi yerler arasında bulunur.

Sarayiçi Balkan Şehitliği

Sarayiçi Balkan Şehitliği, Balkan Savaşları’nda şehit düşen askerlerin anısına dizayn edilir. Edirne Balkan Şehirliği, 1913 yılında açlık ve susuzlukla ölüme terk edilen binlerce şehidin anısını taşır. 1994’te inşa edilen bu etkileyici şehitlik, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen şehitlerin isimlerinin yazıldığı kitabeleri bulundurur. Balkan Savaşı dönemine ait belgelerinden sergilendiği Balkan Savaşları Müzesi de şehitliğin yanında gezilip görülmesi gereken tarihi mekanlar arasındadır.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
30 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
27 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
26 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
İğneada Günübirlik Gezilecek Yerler
GEZİ REHBERİ
Çanakkale'nin En Güzel Yazlık Bölgeleri
GEZİ REHBERİ
İğneada Gezilecek Yerler