25 Nisan 2022
82
ABONE OL

Edirne Saraçhane Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir?

Edirne’nin tarihi, kültürel ve doğal pek çok güzelliği bulunuyor. Tunca Nehri, Selimiye Cami, Edirne Büyük Sinagogu, Bayezid Köprüsü bu çeşitli farklı güzellik arasında bulunuyor. yılın her zamanı yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Edirne’nin bir diğer tarihi ve kültürel güzelliği Saraçhane Köprüsü, 1451’de inşası tamamlanan ve Edirne ile Sarayiçi’ni birleştiren köprü olarak biliniyor. Saraçhane’de konumlanan ve Edirne için önemli bir yere sahip olan Saraçhane Köprüsü, ismini bulunduğu yerden alıyor.

Edirne Saraçhane Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir?

Sarayiçi’ne yakın olan Tunca Nehri üzerine inşa edilen Saraçhane Köprüsü, II. Murat dönemi zamanında Şahabettin Paşa tarafından yaptırılıyor. 12 kemerli ve 11 ayaklı olan köprü, 120 metre uzunlukta ve 5 metre genişlikte yaptırılıyor. Aynı zamanda bir dinlenme balkonu da bulunuyor. 2 kemeri toprak altında kalan Saraçhane Köprüsü, 1702’de 50 ile 60 metre arasında bir uzunluk kadar uzatılıyor.

Saraçhane Köprüsü, aynı zamanda köprüyü inşa ettiren Şahabettin Paşa’nın ismini alıyor. Bununla birlikte üzerindeki motiflerden yola çıkılarak Horozlu Köprüsü olarak anılıyor. Edirne’nin Osmanlı’nın başkenti olduğu dönemde inşa edilen Edirne Horozlu Köprü, Meriç Nehri ile birleşiyor ve Tunca Nehri üzerinde yer alıyor. Eski Edirne Valisi tarafından 1886 yılında uzatılan köprü, eski köprü ile uyum sağlayamıyor.

Ordu ile yakın bir konumda yer alması Saraçhane Köprüsü’nü daha da önemli bir hale getiriyor. Köprüde tarih köşk ve bu tarih köşkte bir seki ve mermer bir balkon bulunuyor. Köprü üzerindeki bezemeler ve köprüye işlenen horoz motifi sayesinde köprüye Horozlu Köprü de deniliyor.

Saraçhane Köprüsü Nerededir?

Edirne il merkezine ile arasında 1 kilometre mesafe bulunan Saraçhane Köprüsü, Tunca Nehri üzerine konumlandırılıyor. Saraçhane Köprüsü, Edirne iline bağlı olan Saraçhane Mahallesi’nde bulunduğundan dolayı bu ismi alıyor. Kanuni Köprüsü ile yakın bir yerde bulunan bu köprü, aynı zamanda II. Bayezid Köprüsü’ne yakınlığı ile biliniyor.

Saraçhane Köprüsü’ne Nasıl Gidilir?

Saraçhane Köprüsü’ne ulaşabilmek için öncelikli olarak Edirne şehrine, sonrasında ise Saraçhane Mahallesi’ne gelinmesi gerekiyor. Şehir içi ulaşım imkanlarından yararlanılarak veya kişisel araç ile Saraçhane Köprüsü’ne varmak mümkün oluyor.

0 Yorum

GEZİ REHBERİ
Edirne Karaağaç Tarihi Tren Garı
NÖBETÇİ ECZANELER
22 Mayıs 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
21 Mayıs 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
20 Mayıs 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
19 Mayıs 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Edirne Karaağaç Tarihi Tren Garı
GEZİ REHBERİ
Edirne Adalet Kasrı Nerede, Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Günübirlik Edirne Turları
GEZİ REHBERİ
Edirne Çeşmeleri
Edirne Çeşmeleri
25.04.2022
67
GEZİ REHBERİ
Edirne Kaleiçi Gezilecek Yerler
GEZİ REHBERİ
Edirne Kakava (Hıdrellez) Şenlikleri