03 Haziran 2022
103
ABONE OL

Edirne Saatli Medrese Nerede, Nasıl Gidilir?

Osmanoğulları tarafından yaptırılmış olan Saatli Medrese, Edirne’nin simgesel yapıları arasında yer almaktadır. II. Murat döneminde inşa edilen bu medrese, aynı zamanda yaptırılan ilk medreseler arasındadır.

Edirne Saatli Medrese Nerede, Nasıl Gidilir?

Hem Edirne hem de Türkiye için değerli olan bu medresenin avlusu açık, tek katlı bir yapıdadır. Kesme taş işlemeleri ile kaplı olan güney duvarı oldukça ilgi çekmektedir. Yalnızca kuzey bölümü dışında üç cephesi de dış tarafa bağlanmaktadır. Bu önemli yapıyı görmeye gelenlerin karşılaştığı başka değerli eserler de bulunmaktadır. 17 adet öğrenci odası, bir adet yazlık ve bir adet kışlık olmak üzere iki dershane odasının bulunduğu Saatli Medrese, dikdörtgen şeklinde bir avluya sahiptir.

Saatli Medrese’nin planında, kubbeli 17 öğrenci odasına ek olarak güneyde iki hücre bulunmaktadır. Bu ek hücreler öğrencilerin mevsimlere göre kullandığı yazlık ve kışlık ders odalarıdır. Bu mekanların geçişleri ise bir kapı yardımı ile gerçekleştirilmektedir.  1752 yılında gerçekleşen depremde büyük hasar gören Saatli Medrese’nin yazlık dersliği ve iç avlusu bir kapı aracılığı birbirine bağlanmıştır. Daha sonra ise yıkılmıştır. 2014 ile 2019 yılları arasında ise Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yenilenme işlemi yapılmıştır.

Saatli Medrese’nin girişi ile Üç Şerefeli Cami’nin girişi karşı karşıya gelecek şekildedir. Bu girişin kapısında ise taç kapı bulunmaktadır. Geometrik ve mukarnas bezemelerle işleme yapılmış olan taç kapı, görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Kesme taştan yapılmış olan Saatli Medrese, 35x50 boyutlarındadır.

Medresenin hemen yanı başında bulunan Peykler Medresesi ve Üç Şerefeli Cami Edirne gezisinin rahatça gerçekleştirilebilmesine olanak sağlamaktadır. Edirne Saatli Medrese, günümüzdeki görünümü yenilenmiş olsa da eski zamanlarda uzun süre zarar görmüş bir halde bulunmaktaydı.

Saatli Medrese’nin 1437 yılında başlayan inşası 10 yıl sonra bitmiştir. Üç Şerefeli Cami’nin doğusunda yer alan Edirne Saatli Medrese, Fatih Sultan Mehmet’in eğitim gördüğü rivayet edilen bir medresedir.

Edirne Saatli Medrese Nerede?

Edirne’nin tarihi mekanlarından biri olan Saatli Medrese, Edirne’nin Babademirtaş Mahallesi’nde yer almaktadır.

Edirne Saatli Medrese’ye Nasıl Gidilir?

Edirne merkezde bulunan Saatli Medrese’ye, navigasyon uygulamasını kullanarak toplu taşıma veya kişisel araç kullanarak ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
29 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
27 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Edirne Çarşıları
Edirne Çarşıları
03.06.2022
85
GEZİ REHBERİ
Edirne Kaleiçi Nerede, Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Edirne’den Alınabilecek Hediyelik Eşyalar
GEZİ REHBERİ
Edirne Saatli Medrese Nerede, Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Edirne Otelleri
Edirne Otelleri
03.06.2022
124
GEZİ REHBERİ
Edirne’deki Kilise ve Sinagoglar