19 Nisan 2022
112
ABONE OL

Edirne’nin Kardeş Şehirleri

Şehirler arasındaki ortaklıkların uzun sürmesi halinde ortaya çıkan Kardeş Şehir kavramı; kültürel, ekonomik, ticari birçok sebeple günümüzde devam ediyor. Karşılıklı fayda sağlama amacı ile kardeş şehir ilişkileri, milletler için oldukça önem taşıyor. Bulundukları coğrafyanın, kültürün ve daha pek çok şeyin benzerliği ile ortaklaştırılan bu kardeş şehirler; o coğrafyada dikkat çekebilen, ekonomiyi idare edebilen ve uluslararası bağları güçlendirme odaklı sistemde önemi gittikçe artıyor.

Edirne’nin Kardeş Şehirleri

Türkiye’de kardeş şehir ilişkileri, soğuk savaş döneminden sonra dost ülkelerle olan ilişkiler ile artışa geçmiş olduğundan dolayı Edirne de eşsiz kültürü ile büyülediği kardeş şehirlere sahip oluyor. Bu sebeple Edirne’nin kardeş şehirleri hakkında birkaç bilgiyi sizler için derledik.

Kars, Türkiye

Gelenek - görenekleri, sanatı ve tarihi açısından zenginlikleri olan Kars, Edirne ile kardeş şehirdir. Tarihi evleri, halk oyunları, yöresel lezzetleri ve turistik yerleri ile büyüleyici bir güzelliği içerisinde barındırıyor.

İzmit, Türkiye

Kocaeli’nin bir ilçesi olan İzmit, Edirne’nin kardeş şehridir. SEKA Kağıt Müzesi, Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Kas-ı Hümayun Müzesi, Selim Sırrı Paşa Konağı gibi tarihin esintisini hissettiren İzmit, Edirne ile benzer güzellikleri içerisinde barındırıyor. Bir kıyı kenti olan İzmit’in, Asya ve Avrupa gibi önemli geçişlerin üzerinde konumlandığı için Kocaeli’nin kardeş şehirleri arasına giren Edirne ile benzer jeopolitik konuma sahip olduğu biliniyor.

Yanbolu, Bulgaristan

Edirne ile komşu olan Yanbolu, Bulgaristan’daki Tunca Vadisi ile birbirine çok yakın bir konumda bulunuyor. Bulgaristan’ın güneydoğusunda bulunan Yanbolu, tarihi camisi ve bedesteni ile ilgi gören şehirler arasına adını yazdırıyor.

Hasköy, Bulgaristan

Hem Türkiye hem de Yunanistan ile komşu olan Hasköy, Bulgaristan’ın bir şehri olarak biliniyor. Trakya Ovası’nı kaplayan bu şehir, Edirne’nin sembolik ve tarihi yapılarından biri olan Meriç Nehri’nin kuzeyinde bulunuyor.

Dedeağaç, Yunanistan

Aleksandrupoli de denilen Dedeağaç, liman kenti olarak biliniyor. İpsala Gümrük Kapısı’na yakın olan bu il; kalabalık sokakları, güzel görünümlü kafeleri, tarihi yapıları ve alışveriş yapılabilecek dükkanları sayesinde ilgi çekiyor. Bu özelliği ile Dedeağaç, Edirne’ye benziyor.

Smolyan, Bulgaristan

Smolyan veya bir diğer ismi ile Paşmaklı, Bulgaristan’ın güney kısmında yer alıyor. Edirne ile kardeş şehir olan Smolyan, bölgesinde bulunan iki kayak merkezi sayesinde ün kazanıyor. Tarihi çok eskilere dayanan Smolyan’ın arkeolojik kazılardaki bulgular sayesinde Edirne ile bağlantılı olduğu biliniyor. Osmanlının bir zamanlar hakimiyet kurduğu bu şehir, Osmanlı kültürüne sahip olan Edirne ile benziyor.

Lörrach, Almanya

Almanya’da yer alan kasaba Lörrach’ın, İsviçre ve Fransa ile sınırı bulunuyor. Küçük bir Alman şehri olan Lörrach, doğa ile iç içe yapısı ve sade görünümü ile büyüleyici bir hava veriyor.

0 Yorum

GEZİ REHBERİ
Edirne Karaağaç Tarihi Tren Garı
NÖBETÇİ ECZANELER
22 Mayıs 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
21 Mayıs 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
20 Mayıs 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
19 Mayıs 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Edirne Karaağaç Tarihi Tren Garı
GEZİ REHBERİ
Edirne Adalet Kasrı Nerede, Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Günübirlik Edirne Turları
GEZİ REHBERİ
Edirne Çeşmeleri
Edirne Çeşmeleri
19.04.2022
67
GEZİ REHBERİ
Edirne Kaleiçi Gezilecek Yerler
GEZİ REHBERİ
Edirne Kakava (Hıdrellez) Şenlikleri