20 Mayıs 2022
109
ABONE OL

Edirne Karaağaç Tarihi Tren Garı

Pek çok tarihi mekana ev sahipliği yapan Edirne şehri, sokaklarında gezen yerli ve yabancı kişileri kendine hayran bırakıyor. Cami, köprü ve hamam gibi birçok tarihi eseri bulunan Edirne’nin nostaljik görünümü göz kamaştırıyor. Edirne tarihi, bir yandan çeşitli görsel şölene imkan tanırken diğer yandan tarihsel bir birikim kazandırıyor. Bu tarihsel birikime katkı sağlamış yapılardan biri olan Edirne Karaağaç Tren Garı, günümüzde Trakya Üniversitesi Rektörlük binası olarak değerlendiriliyor.

Edirne Karaağaç Tarihi Tren Garı

Günümüze kadar ulaşan bu tarihi yapı, II. Abdülhamit döneminde yaptırılmış değerli eserler arasında yer alıyor. Eski zamanlarda daha farklı amaçlar ile kullanılan tren, şimdilerde turistik ve tarihi açıdan ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Zamanında Edirne kartpostallarını süsleyen Edirne Karaağaç Tren Garı, Edirne’nin Karaağaç beldesinde bulunuyor. Mimar Kemalettin Bey tarafından 1914 yılında yapılan bu tarihi istasyon, I. Dünya Savaşı’nın çıkması sonucunda kullanıma açılamıyor. Savaşın sonunda ise Karaağaç, Osmanlı sınırlarının dışında kalıyor. Daha sonra Lozan Antlaşması ile yeniden geri verilen Karaağaç ancak 1930 yılında hizmete açılıyor.

Bulunduğu coğrafyada gerçekleşen savaşlar ve olumsuz durumlar nedeniyle devamlı sekteye uğrayan açılış, yapımından 16 yıl sonra gar hizmete açılıyor. Günümüze kadar ise Trakya Üniversitesi’ne verilen Karaağaç Tren Garı, Edirne için hem tarihi hem de turistik açıdan büyük bir değer olarak biliniyor.

Edirne Karaağaç Tren Garı Nerede?

Edirne ilinin Karaağaç mevkiinde bulunan Karaağaç Tren İstasyonu, bir yandan Trakya Üniversitesi’nin Rektörlük Binası olarak kullanılırken, diğer yandan Lozan Müzesi olarak değerlendiriliyor. Edirne’de gezilecek yerler arasında olan tarihi tren garı, etrafındaki çeşitli tarihi mekana yakın olması ile oldukça tercih edilen gezi noktalarından biri oluyor.

Edirne Karaağaç Tren Garı’na Nasıl Gidilir?

Edirne şehir merkezine yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta olan Karaağaç Tren Garı, merkezi bir konumda olması dolayısıyla gezi için gelen kişilere kolaylık sağlıyor. Karaağaç Tren Garı’na gitmek için çeşitli ulaşım seçenekleri bulunuyor. Edirne merkezden Karaağaç beldesine şehiriçi otobüsler ile ulaşabilmek mümkün oluyor. Aynı zamanda kendinize ait aracınız ile şehir merkezinden batıya doğru gidildiğinde Meriç Köprüsü’nü kullanarak gara ulaşılabiliyor.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
29 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
27 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Edirne Çarşıları
Edirne Çarşıları
20.05.2022
85
GEZİ REHBERİ
Edirne Kaleiçi Nerede, Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Edirne’den Alınabilecek Hediyelik Eşyalar
GEZİ REHBERİ
Edirne Saatli Medrese Nerede, Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Edirne Otelleri
Edirne Otelleri
20.05.2022
123
GEZİ REHBERİ
Edirne’deki Kilise ve Sinagoglar