09 Mayıs 2022
688
ABONE OL

Edirne Kaleiçi Gezilecek Yerler

Edirne, Osmanlı kültürünün günümüzdeki yansıması olarak biliniyor. Edirne’nin en eski ve tarihi bölgesi olan Kaleiçi, kentin merkezinde bulunuyor. Şehrin merkezinde yer alan Edirne Kaleiçi, tarihin nostaljik esintisini hissettiriyor. Önemli tarihi yapıların bulunduğu Kaleiçi, yerli ve yabancı ziyaretçilerin beğenisini topluyor. Bu sayede yılın her zamanında bölgesine turist çeken Edirne, ismini ülkemizde ve diğer ülkelerde duyuruyor. Bu sebeple, Osmanlı Tarihi’nin ve mimarisinin hatırasını yaşatan Edirne’de gezilecek yerler ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

Edirne Kaleiçi Gezilecek Yerler

Edirne Evleri

Edirne’deki tarihi evler, konaklar ve köşkler, Edirnekari sanatı ile süslenerek yaratılan özel dekoru ile Edirne’de gezilecek yerler arasında yer alıyor. Haremlik ve selamlık kısımları olan evler, sivil mimari örneği olarak biliniyor. Çok eski zamanlardan günümüz mimarisine katkıda bulunan Edirne evleri, Kaleiçi ve semtin kendine özgü sokakları tarihi bir önem taşıyor.

Bölgenin tarihi dokusunu oluşturan Yahudi ve Bulgar ustalar tarafından yapılan bahçeli ve ahşap ünlü Edirne evleri, Osmanlı döneminden kalan değerli yapılar olarak görülüyor. Kaleiçi’ni saran tarihi Roma surları, günümüzde birkaç parça olarak varlığını sürdürüyor.

Taş ile güçlendirilen ahşap tüm Edirne evlerinde ‘hayat’ adı verilen bölümler bulunuyor. Aynı zamanda meşhur Edirne evlerinde; havuzlar, çeşmeler, çeşitli kendine özgü geçiş yolları bulunuyor.

Zamanında padişahların yaşadığı Edirne, önemli devlet adamlarının piknik yapmak, yürüyüşe çıkmak için kullanıldığı bir mesire alanı olduğu için tarihi bir güzellik taşıyor. Devlet yöneticilerine ait olan evler, Edirne’de düzenli ve özenli bir hava yaratıyor. Bu nedenle Edirne evlerinin geniş bahçeleri, nostaljik dokuları ve zengin tarihi görenleri hayran bırakıyor.

Edirne Büyük Sinagogu

Türkiye’deki en büyük sinagog olan Edirne Büyük Sinagogu, 1492 yılında Osmanlı’ya sığınan Sefarad cemaatinin ibadet ettiği zamanlara kadar uzanıyor. 1905’te yangın çıkması sonucunda zarar gören sinagog, II. Abdülhamit tarafından tekrar yaptırılıyor. Viyana’da bulunan Leopoldstadter Tempel isimli sinagogdan ilham alınarak yapılan Edirne Büyük Sinagogu, Fransız Mimar France Depre inşa ediyor. Balkanların en büyük sinagogu olan Edirne Büyük Sinagogu, Avrupa’da en büyük sinagoglar arasında üçüncü sırada yer alıyor.

1 Yorum

Ozan şatır 09.05.2022 17:29

Çok teşekkür ederim faydalı oldu bu içerik

Yanıtla
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
27 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
26 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
İğneada Günübirlik Gezilecek Yerler
GEZİ REHBERİ
Çanakkale'nin En Güzel Yazlık Bölgeleri
GEZİ REHBERİ
İğneada Gezilecek Yerler