05 Mayıs 2022
825
ABONE OL

Edirne Kakava (Hıdrellez) Şenlikleri

Çingene kültürünün zengin şenliklerinden biri olan Kakava Festivali, mayıs ayının 5’i ve 6’sı arasında düzenleniyor. Ülkemizde önemli bir yere sahip olan ve baharın habercisi olarak bilinen Hıdrellez inancını sürdüren Romanlar, Kakava Şenlikleri’ni düzenliyor. Her yıl büyük bir heyecanla beklenen Edirne Hıdrellez Şenlikleri için çeşitli hazırlıklar yapılıyor.

Edirne Kakava (Hıdrellez) Şenlikleri

Baharı kutlamak için düzenlenen Kakava Şenlikleri’nin kökeni Mısır ve Ön Asya’ya dayanıyor. Neşe ile kutlanan ve çeşitli güzel duyguyu sembolize eden bu şenlik, ateşin üstünden atlayarak, suya girerek, su kenarında piknik yaparak ve eğlenceli danslar ederek gerçekleştiriliyor. Uluslararası bir kutlamaya dönüşen Kakava Şenliği, Edirne Belediye Başkanı ve Valisi tarafından destekleniyor.

Romanlar için oldukça önemli bir kutlama olan Hıdrellez Şenlikleri, Edirne ve Kırklareli başta olmak üzere pek çok şehirde kutlanıyor. Trakya’nın Hıdrellez Kutlaması olan Kakava; Edirne’de Gogo Mezarlığı etrafındaki cümbüş, Kırklareli’nde Şeytan Deresi’ndeki devasa ateş ile biliniyor. Yaşama olan sevgiyi, hayat neşesini ve coşkuyu simgeleyen Kakava Şenlikleri 2022 yılında da Kırkpınar Güreşleri’nin düzenlendiği Sarayiçi mevkiinde yapılıyor.

İnanışa göre Hızır ve İlyas isimli peygamberlerin gül ağacı altında buluştuğu iddia ediliyor. Bu inanışa göre Hıdrellez’in Roman kültüründeki yansıması, Kakava Şenliği olarak biliniyor. Peki Kakava Şenlikleri nerede yapılıyor?

Kakava Şenlikleri Etkinlikleri

Edirne Kakava Şenlikleri 2022 yılında, 5 ve 6 Mayıs tarihlerinde baharın gelişini kutlamak için geleneksel tören yapılıyor. Bu tören, bereketi çoğaltmak ve güzellikleri paylaşmak için düzenlenen Kakava Şenlikleri’nin, yakılan ünlü Kakava Ateşi ve pilav ikramı ile başlayan bir programı bulunuyor. Kefaret ve baharı selamlama amacı taşıyan Babafingo yani Bahara Giriş töreni,  Tunca Nehri’nde gerçekleşiyor. Sabah, güneşin doğuşu ile birlikte Tunca Nehri’ne koşan Romanlar,  özellikle evlenme çağındaki genç kızlar şatafatlı, rengarenk kıyafetleri ve gelinlikleri ile nehir kenarına geliyor.

Bir yandan arınmak diğer yandan bahara merhaba demek için düzenlenen bu eğlenceli etkinlikler, güneşin tepeye çıkması ile beraber Romanların şişelere nehir suyu doldurması ve ağaçlardan dallar koparmasıyla gerçekleştirdikleri eski bir gelenek ile devam ediyor. Roman kültüründeki inanışa göre Babafingo, eski zamanlarda Romanlara liderlik etmiş olan bir kişiyi simgeliyor. Günümüzde geri döneceğine inanılan Babafingo’nun, eski zamanlarda suda kaybolduğu biliniyor. Bu sebeple, Kakava Şenlikleri’nde suya girme ritüeli, inanılan bu olayın hatırlanması için yapılan bir etkinlik olarak nesilden nesle devam ediyor.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
30 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
27 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
26 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
İğneada Günübirlik Gezilecek Yerler
GEZİ REHBERİ
Çanakkale'nin En Güzel Yazlık Bölgeleri
GEZİ REHBERİ
İğneada Gezilecek Yerler