13 Nisan 2022
121
ABONE OL

Edirne’de Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler Listesi

Bir zamanlar Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapan Edirne, günümüzde Trakya’nın kültür başkenti olarak tanınıyor. Tarihi, kültürel ve doğal güzelliğe sahip olması ile bilinen Edirne gezilecek yerler listesi yapmak için oldukça uygun bir seçenek oluyor. Yılın her zamanında yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlayan Edirne, güzellikleri ile sözü edilen şehirler arasında yerini alıyor.

Edirne’de Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler Listesi

Selimiye Cami

Edirne’nin sembolik yapısı haline gelmiş olan ve mimari bakımından oldukça özel bir yere sahip Selimiye Cami, Edirne’ye yolu düşenlerin uğramadan gitmemesi gereken yerlerden biri oluyor. 2. Selim döneminde yapımına başlanan unutulmaz eser, Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” dediği cami olduğundan sanatsal, tarihi ve mimari açıdan değerli görülüyor.

Bayezid Köprüsü

Şehrin merkezinde bulunan Bayezid Köprüsü, ulaşım bakımından kolaylık sağlayan bir yerde konumlandığından dolayı ziyaretçiler tarafından rağbet gören yerlerden biri arasında yerini alıyor. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin dikkatini çeken bu köprü, zaman zaman restore edilerek geçmişten günümüze ulaşmayı başarıyor. Tunca Nehri’nin üzerine inşa edilen Bayezid Köprüsü, yılın her günü ziyarete açık olduğundan dolayı turistler sıklıkla gezip görüyor.

Edirne Büyük Sinagogu

Edirne’nin merkezinde yer alan Edirne Büyük Sinagogu, ülkemizin en büyük sinagogu olarak tanınıyor. Avrupa’nın ise 3. en büyük sinagogu olan Edirne Büyük sinagogu, 1909 yılında açılmasından dolayı tarihi bir önem taşıyor. . Günümüzde müze olarak hizmete açılan Edirne Büyük Sinagogu içerisinde sığınak ve kütüphane bulunduruyor. Aynı zamanda eşsiz mimarisi ile göz kamaştıran sinagog, Edirne’deki uğrak gezi mekanları arasına ismini yazdırıyor.

Üç Şerefeli Cami

Tarihi çok eskilere dayanan Üç Şerefeli Cami, yılın her dönemi pek çok kişi tarafından ziyaret ediliyor. Neredeyse 600 yaşında olan cami, eski zamanlardan günümüze yapılan restorasyon çalışmaları ile geliyor. Avlusu, medresesi ve  kütüphanesi bulunan camiye yerli halk ibadet etmek, yabancılar ise gezip görmek için geliyor.

2. Bayezid Külliyesi

Şehrin merkezinde bulunan 2. Bayezid Külliyesi, Edirne’nin kültürünü ve tarihini merak ederek ziyaret edenler tarafından oldukça tercih ediliyor. İçerisinde mescid, cami, hamam ve medrese bulunan külliye, ziyaretçilerin tarihin tozunu yutmasını sağlayarak eşsiz bir gezi deneyimi sunuyor.

0 Yorum

GEZİ REHBERİ
Edirne Karaağaç Tarihi Tren Garı
NÖBETÇİ ECZANELER
22 Mayıs 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
21 Mayıs 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
20 Mayıs 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
19 Mayıs 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Edirne Karaağaç Tarihi Tren Garı
GEZİ REHBERİ
Edirne Adalet Kasrı Nerede, Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Günübirlik Edirne Turları
GEZİ REHBERİ
Edirne Çeşmeleri
Edirne Çeşmeleri
13.04.2022
67
GEZİ REHBERİ
Edirne Kaleiçi Gezilecek Yerler
GEZİ REHBERİ
Edirne Kakava (Hıdrellez) Şenlikleri