24 Haziran 2022
181
ABONE OL

Edirne Çarşıları

Marmara’nın Trakya bölümünde yer alan Edirne; coğrafi, tarihi ve kültürel güzellikleri ile Türkiye’nin ilgi gören turistik şehirleri arasında yer almaktadır. Edirne Osmanlı Devleti’ne yıllar boyu başkentlik yapmış önemli bir şehir olması ile o dönemden kalan çarşı ve hanlara günümüzde ev sahipliği yapmaktadır. Kültürel ve tarihi bakımdan zengin şehirler arasında yer alan Edirne’deki bu çarşıları sizler için derledik.

Edirne Çarşıları

Edirne Kapalı Çarşı

Ali Paşa Çarşısı da denilen Edirne Kapalı Çarşı, 1569’da Mimar Sinan tarafından yapılan ve tarihi bir öneme sahip olan bir çarşıdır. Kanuni Sultan Süleyman zamanında Hersekli Semiz Ali Paşa yaptırmıştır.

Edirne Kapalı Çarşısı’nın yapılma amacı, ziynet eşyaları satan dükkanları bir çatı altında birleştirmek ve ticaret ustalarına yardımcı olmaktadır. O dönemde bu kapalı çarşıda satılan ürünlerin korunması için yüz bekçinin Ali Paşa Çarşısı’nı beklediği söylenmektedir. Bu durum da çarşıda satılan ürünlerin ne kadar değerli olduğunun göstergesi olmaktadır. 130 adet dükkanı, 6 adet kapısı bulunan Ali Paşa Çarşısı, ticaret bakımından oldukça ünlü bir çarşı olduğundan dolayı, yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak mekanı olmaktadır. Çarşıda bulunan altı kapıdan biri olan güney kapı, Direkler Çarşısı’na çıkmaktadır.

Bedesten Çarşısı

1417 yılında inşa edilen Bedesten Çarşısı, Eski Cami’nin ihtiyacı olan geliri elde etmek için yaptırılmıştır. Erken Osmanlı Dönemi’nden kalan Bedesten Çarşısı, nadir bir numunedir. Hacı Alaeddin tarafından inşa edilen 14 kubbeli bu çarşı içerisinde 54 adet dükkan bulundurmaktadır. 4 adet kapısı bulunmaktadır.

Arasta Çarşısı

Çoğunlukla turistik eşya dükkanlarının bulunduğu Arasta Çarşısı, III. Murat döneminde Selimiye Camisi’nin ihtiyacı olan gelirin elde edilebilmesi için inşa edilmiştir. 225 metre uzunluğunda olan bu çarşı, 4 kapıya ve 73 adet kemere sahiptir. İçerisinde 124 adet dükkan bulunan Arasta Çarşısı, uzun süre restorasyondan geçtikten sonra Edirne için tekrar önemli bir konuma gelmiştir. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri için uğrak bir alışveriş noktası olmaktadır.

Yetimler Çarşısı

Oldukça büyük bir iş hanı olan Yetimler Çarşısı, Abacılarbaşı’nda konumlanmıştır. Ortalama 80 adet dükkana sahip olan bu iş hanına, 1911 yılında yetim çocuklara gelir sağlamak amacı ile yaptırıldığı için Yetimler Çarşısı denmiştir. Yeni Çarşı da denilen Yetimler Çarşısı, Edirne ticareti için önemli yapılardan biri olmaktadır.

1 Yorum

azariah 28.06.2022 19:57

güzel bir seminer olmuş

Yanıtla

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Edirne Semtleri
Edirne Semtleri
24.06.2022
166
GEZİ REHBERİ
Edirne Çarşıları
Edirne Çarşıları
24.06.2022
181
GEZİ REHBERİ
Edirne Kaleiçi Nerede, Nasıl Gidilir?