05 Mayıs 2022
457
ABONE OL

Edirne Balkan Şehitliği | Nerede, Nasıl Gidilir?

Edirne, önemli konumu dolayısıyla tarih boyunca pek çok olaya şahitlik etmiştir. Bu olaylardan biri olan Balkan Savaşı, Edirne’de bulunan şehitlik anıtlarına bir yenisini eklemiştir. Edirne Sarayiçi’nde konumlanan Balkan Şehitliği de bu şehitliklerin arasında yer almaktadır.

Edirne Balkan Şehitliği | Nerede, Nasıl Gidilir?

Tarihteki her savaşın zorlu geçtiği göz önünde bulundurularak Balkan Savaşı’nın zorluğu ve yürek dağlayan hikayesi düşünüldüğünde, geçmişten günümüze şehitlerin isimlerinin taşınmasına sebep olan bir savaş olduğu bilinmektedir. Geçmişte zorlu savaşların yapıldığı yerlerde genellikle anıt veya şehitlik bulunmaktadır. Bu şehitlikler, zorluklarla geçen savaşlarda şehit düşenlerin isimlerini nesiller boyu yaşatabilme amacıyla yapılmıştır. Değerli isimleri yaşatmak için yapılan şehitlikler sayesinde, unutulmayan savaşları ve kahramanları günümüzde anabilmek mümkün olmuştur.

Edirne Balkan Şehitliği, 1912 ve 1913 yılları arasında gerçekleşen Balkan Savaşı esnasında Bulgarların eline düşen askerlerin aç bırakılarak şehit olması sonucunda, anılarını yaşatma amacıyla Edirne Sarayiçi’ne yaptırılan şehitliktir. 1994 yılında halkın ziyaretine açılan Balkan Şehitliği, 400 askerin ve 100 subayın adını 12 blok anıt üzerinde yaşatmaktadır. Anıtlarda, ismi yazılı olan her şehidin hikayesi bulunur. Bu anıtlar, askerlerin isimlerini ve hikayelerini öğrenmemizi, anmamızı ve müteşekkir olmamızı sağlamaktadır.

Ülkemizde bulunan Balkan Şehitlikleri arasında yer alan Edirne Balkan Şehitliği’nde, taş anıtlar ve sütunlar vardır. Balkan Savaşı’nda şehit olan askerlerin anısı için konulan anıtların bazıları, savaştan yıllar sonra şehitliğe konulmuştur.

Edirne Balkan Şehitliği Nerededir?

Balkan Şehitliği Edirne ilinin merkezindeki Sarayiçi bölgesinde bulunmaktadır. Fatih Cephanelik Köprüsü’ne de yakın olan Balkan Şehitliği, görülmesi gereken tarihi yerler arasındadır. Karaağaç Mahallesi’nde konumlanan Balkan Şehitliği, bulunduğu yer dolayısıyla kolaylıkla ziyaret edilebilir.

Edirne Balkan Şehitliği’ne Nasıl Gidilir?

Edirne Balkan Şehitliği, fırsat bulunduğunda uğranması gereken önemli tarihi mekanlardan biridir. Türk Tarihi’nin Edirne’deki yansıması olan Edirne Balkan Şehitliği’ne farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Bireyler kendi ulaşım olanaklarına göre, ilk olarak şehir merkezine gelerek, kişisel araç veya merkezde bulunan ETUS 3 ve ETUS 3/A otobüs hatlarından yararlanarak Balkan Şehitliği’ne ulaşabilir. Bununla birlikte mobil uygulamalar sayesinde otobüs saatlerini takip edebilir ve kolaylıkla şehitliğe varabilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
30 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
27 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
26 Mayıs 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
İğneada Günübirlik Gezilecek Yerler
GEZİ REHBERİ
Çanakkale'nin En Güzel Yazlık Bölgeleri
GEZİ REHBERİ
İğneada Gezilecek Yerler