17 Mayıs 2022
116
ABONE OL

Edirne Adalet Kasrı Nerede, Nasıl Gidilir?

Edirne tarihi yerleri ve doğal güzellikleri açısından sıkça tercih edilen gezi rotalarından biridir. Edirne’nin tarihi yerlerinden biri ve en büyük ikinci saray olan Edirne Sarayı’nın günümüze ulaşan tek yapısı Edirne Kasrı, Sarayiçi semtinde bulunmaktadır. Sultan Süleyman döneminde Edirne Sarayı’na eklenen kasır, sarayın ayakta kalan tek binasıdır.

Edirne Adalet Kasrı Nerede, Nasıl Gidilir?

Kanuni döneminde Mimar Sinan’a yaptırılan Edirne Adalet Kasrı, 4 katlı bir binadır. İçerisinde mermer bir havuz bulunan Adalet Kasrı, Osmanlı döneminin önemli mekanlarından biri olması ile bilinmektedir. Bu önemi, bir zamanlar Bakanlar Kurulu ve Yargıtay olarak kullanılması ile kazanmıştır. İmparatorluğun yasalarının bu binada yazıldığı rivayetine göre tarihi önemi sorgulanamaz bir durumdadır.

Kasrın ön tarafından yer alan iki taşın orada bulunma sebepleri, Edirne tarihi hakkında izleri gözler gönüne sermektedir. Bu taşların birine seng-i arz, diğerine ise seng-i ibret denilir. Seng-i arz halkın isteklerini yazdıkları kağıtları bıraktıkları yerdir. Seng-i ibret ise ölüm cezası alarak başları kesilenlerin başlarının sergilendiği taştır. Bugün ise bu taşlar Edirne Müzesi’nde zaman zaman sergilenir. İbret için sergilenen kesik başların bulunduğu bu taş, eski zamanın  düşünceleri, siyasi ve toplumsal yapı hakkında detaylar verir.

Uzun bir süre tahtta olan Sultan Süleyman tarafından yaptırılan ve Edirne Sarayı’nın kulesi olan kasır, sonradan eklenmiştir. Selçuklu mimarisinin izleri bulunan Edirne Adalet Kasrı’nın ilk katı Şerbethane’dir. Osmanlı için önemli bir yapı olan bu kasrın ikinci katının, Divan Katipleri tarafından kullanıldığına dair izler vardır. Üçüncü katta bulunan salonda ise zamanında divan toplantıları yapılmıştır. Günümüzde ziyarete kapalı olan bu kulenin görüntüsü, nostaljik hissettirir.

Çocuklar, gençler ve aileler gibi kalabalık grupların ilgi gösterdiği Adalet Kasrı, Edirne gezilecek yerler arasında bulunmaktadır.

Edirne Adalet Kasrı Nerededir?

Edirne Adalet Kasrı, Edirne’nin Sarayiçi semtinde bulunmaktadır. Merkezi bir konumda yer alan Edirne Adalet Kasrı’na kolaylıkla ulaşılabilir.

Edirne Adalet Kasrı’na Nasıl Gidilir?

Edirne’de gezilecek yerler arasında bulunan Edirne Adalet Kasrı’na gitmek için iki yol bulunmaktadır. Bu yollardan biri kendi aracınız ile seyahat ederek, diğeri toplu taşımadan yararlanarak kasra varmanızdır.

Kişisel araç ile yolculuk yapan turistler, Edirne’deki 2. Bayezid Caddesi’ni geçerek Fatih Köprüsü Caddesi’ne bağlanması gerekir. Bu sayede kasra ulaşılabilir.

Toplu taşımadan yararlanarak da gidilebilen Edirne Adalet Kasrı’na, ETUS’a ait olan 1/A, 3 ve 3/A numaralı otobüslere binerek ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
29 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
27 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Edirne Çarşıları
Edirne Çarşıları
17.05.2022
85
GEZİ REHBERİ
Edirne Kaleiçi Nerede, Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Edirne’den Alınabilecek Hediyelik Eşyalar
GEZİ REHBERİ
Edirne Saatli Medrese Nerede, Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Edirne Otelleri
Edirne Otelleri
17.05.2022
123
GEZİ REHBERİ
Edirne’deki Kilise ve Sinagoglar