02 Ocak 2023
789
ABONE OL

Büyüleyici Güzellikleriyle Dünyanın En Ünlü Heykelleri

Sanatsal bakış açısıyla çeşitli materyallerden üretilen üç boyutlu formlara heykel adı verilir. M.Ö. 35 bin ile 8 bin yılları arasında başlayan heykelcilik ile sanatçılar, tarih boyunca mükemmel eserler ortaya koydu. Heykeller, yapıldıkları döneme damga vuran liderlerin ve düşünürlerin resmedildiği sanat eserleridir. Bu nedenle döneminin sosyal ve kültürel yapısı hakkında önemli ipuçları sunar.

Büyüleyici Güzellikleriyle Dünyanın En Ünlü Heykelleri

Sanat tarihinde önemli bir yere sahip heykeller, dünyanın dört bir yanında hala sergilenmektedir. Güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen dünyanın en ünlü heykelleri hakkında bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Özgürlük Heykeli (1876 – 1886)

New York’taki Liberty Adası’nda bulunan Dünyayı Aydınlatan Özgürlük adıyla literatüre geçmiştir. Amerika’nın popüler simgesi olan Özgürlük Anıtı, Fransızlar tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ne hediye edilmiştir.

Elindeki tablette Bağımsızlık Bildirgesi’ni taşıyan bu heykel, bakırdan yapılmış dünyanın önemli heykelleri arasında yer alır. Bu heykel, günümüzde hala Amerika’nın bağımsızlığını simgeleyen bir eserdir.

Semadirek Kanatlı Zaferi (M.Ö. 190)

Helenistik Yunan eserlerinin ikonu olan bu heykel, Nike of Samothrace ismiyle de anılmaktadır. Paris’te bulunan Louvre Müzesi’nde sergilenen Semadirek Kanatlı Zaferi heykeli zafer tanrısını simgeleyen bir eserdir.

Düşünen Adam (1880 – 1904)

En ünlü heykeller arasında yer alan Düşünen Adam Heykeli, Fransız sanatçı Rodin tarafından hazırlanmıştır. Felsefe ile bağdaştırılan bu eser, Michelangelo’nun Düşünen Adam heykeline benzemesi sebebiyle yeniden isimlendirilmiştir.

Bu eserin bir kopyası, İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde bulunur. Ayrıca bu eserin kopyası yalnızca Türkiye’de değil Avrupa’nın pek çok ülkesinde görülmektedir.

Nefertiti Büstü (M.Ö.1341)

İlk kez 1924 yılında sergiye açılan Nefertiti Büstü, günümüzde Berlin’deki Neues Müzesi’nde sergilenmektedir. Kireç taşından hazırlanan bu muhteşem heykel, Mısırlı Firavun Akhenaten’in eşini onurlandırmak amacıyla hazırlanmıştır.

Thutmose adlı bir sanatçı tarafından hazırlanan bu ikonik heykel, dönemin estetik anlayışı hakkında ayrıntılar sunar.

Küçük Deniz Kızı Heykeli (1913)

Kopenhag’taki Langelinie Limanı‘nda sergilenen Küçük Deniz Kızı heykeli, ünlü heykeller arasında yer alır. 1913 yılında Kraliyet Tiyatrosu’nda sergilenen Küçük Deniz Kızı oyunundaki balerini beğenen Carl Jacobsen, heykelin yapımına ön ayak olan isimdir.

Heykeltıraş Edvard Eriksen tarafından hazırlanan bu heykel, kentin sembollerinden biri haline gelmiştir.

Nemrut Dağı Heykelleri

Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı heykelleri, ülkemizdeki önemli sanat eserlerinden biridir. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Nemrut Dağı üzerindeki heykellerin yapılış sırrı günümüzde hala gizemini korumaktadır.

Kommagene Kralı I. Antiochos, kültürleri bir araya getirme amacıyla bu heykelleri yaptırmıştır. Anadolu’nun o dönemki tüm tanrılarına ve atalarına adanan bu heykeller, yerli ve yabancı pek çok turistin ziyaret edilmektedir.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
3 Mart 2024 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Mart 2024 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Mart 2024 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Şubat 2024 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Şubat 2024 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
27 Şubat 2024 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Trakya’nın İncisi Tekirdağ Plajları
GEZİ REHBERİ
Erikli Plajı Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Uzunkum Plajı Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Edirne Kent Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Saros Körfezi Gezilecek Yerler
GEZİ REHBERİ
Karaağaç Tren İstasyonu Tarihi