22 Mart 2023
597
ABONE OL

Benzersiz Bir Doğal Kaynak: Saka Gölü Longozu

Saka Gölü Longozu, Türkiye'nin Marmara bölgesinde, Kırklareli’nin Demirköy mahallesinde bulunan doğal bir alandır. Bir göl, nehirler ve yoğun ormanlar içeren bir sulak alan ekosistemidir. Bölge, bazıları nadir veya nesli tükenmekte olan çeşitli bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Benzersiz Bir Doğal Kaynak: Saka Gölü Longozu

Saka Gölü Longozu, Avrupa ile Afrika arasında seyahat eden göçmen kuşların uğrak noktası olması nedeniyle kuş gözlemcileri için önemli bir yerdir. Pelikanlar, balıkçıllar, leylekler ve flamingolar bölgede gözlemlenebilecek kuş türlerinden bazılarıdır.

Bölgedeki longoz veya su basmış ormanlar da su samuru, yaban domuzu ve çakal gibi çeşitli hayvan türleri için yaşam alanı sağlayan benzersiz bir özelliktir. Ormanlar söğüt ve kavak ağaçlarının hâkim olduğu, sulak alanlar ise çeşitli su bitkilerine ve balık türlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Bölge tabiat parkı olarak korunmaktadır ve doğa tutkunları, yürüyüşçüler ve kuş gözlemcileri için popüler bir destinasyondur. Ziyaretçiler, Saka Gölü Longozu'nun doğal güzelliğini yaşamak için rehberli turlara katılabilir, yürüyüş parkurlarını keşfedebilir veya göl ve nehirlerde tekne turuna çıkabilir.

Saka Gölü Longozu

Saka Gölü Longozu, İğneada Longozu’nun güney kısmında yer alır. Kumullar arasında 5 hektarlık küçük bir göl olan Saka Gölü Longozu, bir lagün gölüdür. Saka Gölü Longozu, yılın belirli dönemlerinde denizle birleşir. Bu durum benzersiz bir doğal kaynak oluşturur. İğneada Longoz Ormanları’nın en önemli 7 gölü arasında yer alır. Fakat diğer göllere göre Saka Gölü Longozu içeride değildir. Kumsalın kenarında yer alır. İçinde pek çok balık türünün yaşadığı göl, bölgede yer alan diğer göller gibi koruma altına alınmıştır. Doğal bir hayvanat bahçesi denilebilecek bir alan olan Saka Gölü Longozu’nun büyük bir bölümü sazlıklardan meydana gelir.

Yer aldığı bölgenin en büyük alanına sahip olan Saka Gölü Longozu’nun muazzam bir doğal zenginliği vardır. Neredeyse yılın her mevsiminde ziyaret edenlerine görsel şölen yaşatır. Özellikle günübirlik doğa yürüyüşleri yapmak isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği Saka Gölü Longozu, İğneada’ya yolu düşen herkesin gidip görmesi gereken bir güzelliktir.

Saka Gölü Longozu Nerede?

Saka Gölü Longozu, Türkiye'nin Marmara bölgesinde, Edirne şehrine yakın bir doğal alan olarak konumlanmıştır. Hem Edirne’ye hem de İstanbul’a yakınlığı sebebi ile sıklıkla ziyaret edilebilecek olan bir konumda yer alır.

Saka Gölü Longozu’na Nasıl Gidilir?

Saka Gölü Longozu'na gitmek için öncelikle Kırklareli’ye ulaşmanız gerekiyor. Kırklareli’ye ulaşmak için farklı seyahat seçenekleri mevcuttur. Kırklareli’ye otobüsle ya da araba ile ulaşım sağlanabilir.

Saka Gölü Longozu'na gitmeden önce, yerel turizm bürolarından veya internet sitelerinden tur rehberleri ve turistik bilgiler hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
3 Mart 2024 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Mart 2024 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Mart 2024 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Şubat 2024 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Şubat 2024 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
27 Şubat 2024 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Trakya’nın İncisi Tekirdağ Plajları
GEZİ REHBERİ
Erikli Plajı Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Uzunkum Plajı Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Edirne Kent Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Saros Körfezi Gezilecek Yerler
GEZİ REHBERİ
Karaağaç Tren İstasyonu Tarihi