23 Aralık 2022
233
ABONE OL

Balkanlarda Görülmesi Gereken 7 Şehir

Balkanlar, ülkemize coğrafi ve kültürel yakınlığı ile öne çıkan bir bölgedir. Aynı zamanda vizesiz ve ucuz olması sebebiyle yurtdışı seyahati planlayanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.  Birbirinden güzel Balkan şehirleri arasından keyifle gezebileceğiniz rotaları sizin için seçtik. Balkanlara ve Balkan şehirlerine dair merak ettiğiniz her şeyi Balkan gezi rehberi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Balkanlarda Görülmesi Gereken 7 Şehir

Balkanlar Hangi Ülkeleri Kapsar?

Kimi zaman Güneydoğu Avrupa olarak da anılan Balkanlar, coğrafi ve kültürel açıdan birbirlerine benzer 12 ülkeyi içinde barındıran bölgedir. Balkan ülkelerini; Arnavutluk, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Macaristan, Romanya, Moldova ve Arnavutluk olarak sıralayabiliriz.

Balkan ülkeleri, kültürel yakınlığı ile vatandaşların seyahat etmekten keyif alacağı bölgelerden biridir. Vizesiz Balkan seyahati imkânı da sunan ülkeler de bulunmaktadır. Arnavutluk, Karadağ, Kosova, Makedonya, Bosna Hersek ve Moldova’ya vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Balkanlarda Görülmesi Gereken Şehirler

Doğal güzellikleri ile doğa tutkunlarını, kültürel özellikleri ile tarihi gezilerden hoşlanan kişileri kendisine çeken Balkan şehirlerini ziyaret ederek mükemmel bir tatil rotası oluşturabilirsiniz. Balkanlarda görülmesi gereken 7 şehri sizin için derledik:

Tiran / Arnavutluk

Arnavutluk’un mütevazi başkenti Tiran, ucuz bir şehir olması nedeniyle seyahat tutkunlarının sık sık ziyaret ettiği Balkan şehirleri arasında yer alır. Şehirde Türkçe konuşan birçok esnafla karşılaşabilirsiniz. Türkiye'den Tiran'a vizesiz seyahat etme fırsatı da sunar. 

Kültürel zenginliği ile öne çıkan Tiran’da gezilecek yerleri; Ethem Bey Cami, Ulusal Tarih Müzesi, Tiran Saat Kulesi ve Tiran Kathedrali olarak sıralayabiliriz. Şehirde Osmanlı mimarisini yansıtan eserleri görebilirsiniz.

Ohrid Gölü / Makedonya

Makedonya’nın turistik şehri Ohrid’de bulunan Ohrid Gölü, eşsiz manzarası ile ziyaretçilerinin kalbini çalan doğal güzellikler arasında yer almaktadır. Avrupa’nın en temiz ve en derin gölü olma özelliğini taşıyan bu gölün çevresindeki kiliseler, mimarisi ile dikkat çekmektedir.

Şehirde bulunan Aziz Yuhanna Kilisesi, Çar Samuel Kalesi, Kaneo, Ohri Ayasofya Kilisesi, Saint Clements Kilisesi, Plaoşnik, Eski Tiyatro, Early Christian Bazilikası’nı gezebilirsiniz.

Üsküp / Makedonya

Türkiye’ye kültürel yakınlığı ile öne çıkan Üsküp’ün orijinal ismi, Skopje’dir.Şehir merkezinde bulunan Eski Türk Çarşısı, Makedon esintileriyle keyifli vakit geçirmenize olanak sağlar. Vardar Nehri’nin kıyısında bulunan bu şehir, son zamanlarda inşaat sektörüne yaptığı yatırımlarla turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği Balkan şehirleri arasında yer almaktadır.

Şehrin her köşesinde bulunan modern sanat müzeleri, kathedraller, camiler, devlet binaları ve köprüler kültürel açıdan keyifli vakit geçirmenize olanak sağlayacaktır. Türk Çarşısı, Taş Köprü, Üsküp Kalesi, Rahibe Terasa’nın Evi, Mustafa Paşa Cami, Makedonya Müzesi, Porta Makedonya, Davud Paşa Hamamı, Üsküp Şehir Müzesi, Sanat Müzesi, Sanat Köprüsü, Arkeoloji Müzesi, Aziz Clement Kilisesi, Millenium Cross, Çifte Hamam şehirde gezebileceğiniz mekanların başında yer almaktadır.

Prizren / Kosova

Balkanlarda gezilecek yerler arayışındaysanız size önerebileceğimiz diğer şehir, Prizren şehridir.  Osmanlı esintilerini halen koruyan Prizren, birçok medeniyetin kültürel ve dini değerlerini yansıtan Balkan şehirlerinden biridir. Türk kültürü ile Arnavut kültünün kaynaşma noktası olarak bilinen bu şehirde birçok Göçmen Türk de bulunur.

2008 yılında Sırbistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Kosova Cumhuriyeti’nin resmi dilleri, Arnavutça ve Sırpçadır. Ancak şehirde Türkçe konuşan pek çok kişi ile karşılaşabilirsiniz.

Belgrad / Sırbistan

Vizesiz seyahat edebileceğiniz Belgrad, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktada bulunmaktadır. Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad, enerjisi ve canlılığıyla turistleri çeken bir şehirdir. Aynı zamanda zengin kültürel ve tarihi mirasa da sahip olan Belgrad’da eski binalar, kiliseler, katedraller, anıtlar, çeşmeler, doğal güzellikler de bulabilirsiniz.

Resmi dili Sırpça olan ülkede Boşnakça, Rumence, Macarca, Slovakça ve Hırvatça da çok sık kullanılıyor. Para birimi olarak ise Sırp dinarı kullanılmaktadır.

Saraybosna / Bosna Hersek

Vizesiz seyahat edeceğiniz bir diğer Balkan ülkesi ise Bosna Hersek’tir. Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna, doğal güzellikleri ile turistleri hayran bırakan bir şehirdir. Son derece sakin bir şehir olan Saraybosna, huzurlu bir tatil planlayan kişilerin ilk tercihi olmaktadır.

Yürüyerek gezebileceğiniz Saraybosna’da keşfedilmeyi bekleyen yerleri şu şekilde sıralayabiliriz: Başçarşı, Başçarşı Sebili, Başçarşı Cami, Saat Kulesi, Gazi Hüsrev Bey Cami, Gazi Hüsrev Bey Medresesi, Ferhadija Cami, Moriça Han, Mezistan, Ferhadiye Caddesi, Latin Köprüsü, Hayat (Umut) Tüneli, Saraybosna Katedrali, Svrzo Evi, Vrelo Bosne Milli Parkı, Bosna Hersek Ulusal Kütüphanesi.

Dubrovnik / Hırvatistan

Orta Çağ tarihini yansıtan eserlere ev sahipliği yapan Dubrovnik, UNESCO referanslı Balkan şehirlerinden biridir. Surlarla kaplı bir görünüme sahip olan bu şehir, botanik bahçeleri ve plajıyla ünlü Lokrum Adası’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Şehirde Old Town, Stradun Caddesi, Orlando Sütunu, Tarihi Saat Kulesi, St. Blaise Kilisesi, Dominican Manastırı, Rector (Sponza) Sarayı ve Lokrum Adası’nı ziyaret edebilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
2 Nisan 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Nisan 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
31 Mart 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Mart 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Mart 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
İğneada Günübirlik Gezilecek Yerler
GEZİ REHBERİ
Çanakkale'nin En Güzel Yazlık Bölgeleri
GEZİ REHBERİ
İğneada Gezilecek Yerler