16 Kasım 2021
637
ABONE OL

Dünyanın En Etkili Bilim İnsanlarının Sıralandığı Listede NKÜ Rektörü Prof. Dr. Şahin de Yer Aldı

Stanford Üniversitesinden bilim insanlarının her yıl gerçekleştirdiği dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralandığı listede Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin de yer aldı.

Dünyanın En Etkili Bilim İnsanlarının Sıralandığı Listede NKÜ Rektörü Prof. Dr. Şahin de Yer Aldı

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, ABD'nin Stanford Üniversitesinden bilim insanları tarafından her yıl oluşturulan "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi", Hollanda merkezli yayıncılık şirketi Elsevier tarafından yayımlandı.

Listede Rektör Şahin bir kez daha yer aldı.

Dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralandığı son liste Stanford Üniversitesinden Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve ekibi tarafından çeşitli bilimsel kriterlerin hesaplanmasıyla oluşturularak, geçtiğimiz günlerde bilimsel, teknik ve tıbbi içerik konusunda uzmanlaşmış yayıncılık şirketi Elsevier tarafından yayımlandı.

"Kariyer Boyu Etki" ve "Yıllık Etki" olmak üzere iki kategoride oluşturulan listede nitelikli yayın sayısı, yayınların yer aldığı derginin etkisi, patent, atıf, makale, atıf alan makale sayısı, h-indeks, hm-indeks ve yayımlandığı derginin etkisi gibi uluslararası ölçütler kullanıldı.

22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalında, dünyadaki bilim insanları arasından 2020 yılında ilk yüzde 2'lik dilime giren başarılı bilim insanlarının yer aldığı listede "Yıllık Etki" kategorisinde toplam 190 bin 63 bilim insanı değerlendirildi.

Dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralandığı bu listeye Türkiye'den bin 150 bilim insanı dahil oldu ve Türkiye, listeye giren bilim insanı sayısı bakımından geçtiğimiz yılki başarısını artırarak listelerde yer aldı.

Kariyer analizinin yapıldığı ve son beş yıllık yayınların atıf etkisine göre dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralandığı "Kariyer Boyu Etki" kategorisinde ise dünya çapında değerlendirmeye alınan 186 bin 177 kişi arasında Türkiye'den toplam 828 bilim insanı listeye dahil oldu.

Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin, Stanford Üniversitesi tarafından her yıl hazırlanan dünyanın en etkili bilim insanlarının belirlendiği bu listede, her iki kategoride de bu yıl bir kez daha yer aldı.

Rektör Şahin, yaptığı açıklamada, dünyanın en etkili bilim insanları arasında yer alan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ailesi mensubu akademisyenleri kutladı ve başarılarının devamını diledi.

NKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Ateş de listeye her iki kategoride bir kez daha dahil olurken, rektörlüğe bağlı faaliyet gösteren Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (NABİLTEM) Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Muhammet Aydın ile NABİLTEM akademik personeli Doç. Dr. Elif Burcu Aydın , "Yıllık Etki" kategorisinde listeye adını yazdırdı.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
3 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

EĞİTİM
Trakya Üniversitesi Rehberi