28 Haziran 2021
2338
ABONE OL

Meriç Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin en şirin şehirlerinden biri olan Edirne, İstanbul’a yakın günübirlik kaçamak yerleri arayan yerler için ideal şehirlerden biridir. Tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Edirne’nin ilçelerinden biri de Meriç’tir. Meriç, Edirne’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Meriç Gezilecek Yerler

Edirne’nin bir ilçesi olan Meriç, Edirne’nin il merkezine 87 km uzaklıkta bulunuyor. İlçe, adını Meriç Nehri’nden alıyor. Meriç ilçesinin batı kısmında Yunanistan sınırı yer alıyor.  İlçenin orta kısmında Lalapaşa yaylasının güney batı köşesinde yer alıyor. Doğuda Uzunköprü ilçesi, batı ve kuzeyde Yunanistan, güneyde İpsala ilçesi komşudur.

Meriç Gezi Rehberi

Meriç Nehri

Ülkemizin 10. büyük nehri olan Meriç Nehri, Bulgaristan doğar, Edirne üzerinden Ege Denizi’ne dökülür. Nehir, ülkemiz sınırları içerisinde ilk olarak Edirne’nin kuzeyinde Arda Nehri ile karışır. Bunun ardından Edirne güneyinde Tunca Nehri ile birleşir. Bulgaristan’dan doğan en büyük nehir olan Meriç Nehri, hırçın bir nehirdir. Meriç Nehri’nin toplam uzunluğu 480 kilometredir.

Manzarasıyla dikkat çeken Meriç Nehri, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Meriç Nehri’nde güneşin batışını izleyebilir ve muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Yemyeşil tabiata sahip olan Meriç Nehri’nde piknik yapabilir ve doğanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Meriç Köprüsü

Edirne’nin sembollerinden biri olan Meriç Köprüsü, Osmanlı Dönemi’ne ait en güzel köprü örnekleri arasında yer alıyor. Osmanlı medeniyetinin ihtişamını öne çıkaran bu köprü, şehri ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

1833 yılında Sultan II. Mahmut zamanında temelleri atılan köprünün yapımına 1842 yılında başlanmıştır. 1847 senesinde Sultan Abdülmecit zamanında tamamlanarak kullanıma açılan bu köprü, kesme taş inşa kullanılarak inşa edilmiştir. Edirne – Karaağaç yolunu bağlayan Meriç Köprüsü’nün yerinde daha önceden ahşap köprü yer almaktaydı. Meriç Nehri’nin taşmasıyla birlikte Meriç Köprüsü’nün yapılması zorunluluk halini almıştır.

263 metre uzunluğa sahip olan Meriç Köprüsü 7 metre genişliğe sahiptir. 13 ayak üzerine inşa edilmiş olan Meriç Köprüsü toplam 12 sivri kemerli açıklığa sahiptir. Köprüde üçgen prizma biçimde dizayn edilmiş olan selyaranlar ve köprü ayaklarında yer alan tahliye gözleri de yer alıyor.  

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
3 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Ekim 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Eylül 2023 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler