08 Haziran 2022
418
ABONE OL

Kırkpınar Er Meydanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Geleneksel Türk yağlı güreş turnuvası olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri, her sene haziran ayı sonu ya da temmuz ayı başında Edirne’de düzenleniyor. Dünyanın en eski geleneksel sporları arasında yer alan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde pehlivanlar üç gün boyunca er meydanında mücadele verirler. Güreşler sırasında Kırkpınar Festivali de gerçekleştirilir.

Kırkpınar Er Meydanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Her yıl haziran ayı sonu ile temmuz ayı başında Edirne Sarayiçi’nde yapılan Kırkpınar Festivali’nde er meydanında pehlivanlar mücadele eder. Etkinliğin son gününde ise her kategoride birinci, ikinci ve üçüncüler belirlenir. Belirlenen kategorilerden en önemlisi başpehlivandır. Güreşlerden sonra Kırkpınar Festivali düzenlenir.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri Tarihi

1346 yılında Orhan Gazi’nin Rumeli’yi fethetmek için düzenlediği seferler sırasında büyük oğlu Süleyman Paşa, askerleriyle Bizans’a ait Domuzhisar’ı ele geçirir. Diğer hisarları da ele geçiren birlik eğri döner ve şu anda Yunanistan topraklarında bulunan Samona’da mola verirler. 40 yiğit Samona’da güreşe tutuşurlar. Bu güreşler sırasında Ali ve Selim olarak tanınan iki kardeşin birbirlerini uzun saatler boyunca yenemedikleri rivayet edilir.

Bir Hıdrellez zamanı Edirne yakınlarındaki Ahırköy çayırında iki kardeş yeniden güreşe tutuşur. Tüm gün güreşen ve yine yenişemeyen kardeşler gece boyunca güreşmeye devam eder. Ancak uzun süre güreşmeleri sebebiyle solukları kesiler ve oldukları yerde can verirler. Arkadaşları da onları orada bulunan incir ağacının altına gömer. Daha sonra bu pehlivanların mezarlarının bulunduğu noktada gür bir pınara rastlarlar. Bu olaydan sonra iki kardeşin hatırasına o yöreye ‘Kırkpınar’ adı verilir.

1361 yılında I. Murat Edirne’yi fethettikten sonra aynı yılın yaz aylarında 40 yiğit akıncısının anısına güreş düzenlenmiştir. Bu düzenlenen güreşler tarihe “Kırkpınar Güreşleri” olarak geçer. Güreşin ardından her yıl Kırkpınar Güreşleri yapılması gelenek haline almıştır.

Kırkpınar Er Meydanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Kırkpınar Er Meydanı, Edirne Sarayiçi mevkiinde şehir merkezine yaklaşık 1.5 km uzaklıkta yer alır. Tarihi Kırkpınar Er Meydanı’na Fatih ve Kanuni köprüleri ile ulaşılabilir. Etrafı Tunca Nehri ile çevrili bu meydan, Tavuk Ormanı, Hasbahçe ve Adalet Kasrı’nın üzerinde bulunduğu adada yer alır.

0 Yorum

Benzer İçerikler

EDİRNE
Edirne Araç Kiralama
Edirne Araç Kiralama
08.06.2022
78