29 Haziran 2022
166
ABONE OL

Edirne Tren Garı Nerede, Nasıl Gidilir?

1971 yılına kadar Edirne Garı olarak bilinen Karaağaç Tren İstasyonu, Edirne il merkezinin güneydoğusunda bulunan Karaağaç Kasabası’nda yer alan TCDD’ye ait eski ana tren istasyonudur. İstasyon, 1971 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Edirne Garı, Edirne’nin tarihi dokusunu koruyan, Karaağaç’ta yer alan tarihi bir istasyondur.

Edirne Tren Garı Nerede, Nasıl Gidilir?

Yunanistan sınırına yalnızca 4 km uzaklıkta yer alan Karaağaç Mahallesi, tarihte Rum köyü olarak konumlanmıştır. Karaağaç Mahallesi, Osmanlı Döneminde ise daha çok yazlık evlerin yer aldığı ve mesire yeri olarak kullanılan bir mahalle olma özelliğine sahiptir.

Edirne Tren İstasyonu Tarihi

Osmanlı İmparatorluğu Döneminde Chemins de fer Orientaux Şirketi tarafından inşa edilen Rumeli Demiryolu Hattı güzergahı Edirne üzerinden geçmekteydi. Bu hat, şehrin 4 km güneybatısında yer alan Karaağaç kasabasında yer alıyordu. Bu nedenle Karaağaç Tren İstasyonu yapıldı. Ancak, tren istasyonunun yapıldığı alan Mondros Ateşkes Anlaşması’nın ardından Yunanistan tarafından işgal edildi. Kurtuluş Savaşı’nın ardından Yunanistan, Karaağaç kasabasını Türkiye’ye iade etti. Bu sayede tren istasyonu Türkiye sınırlarında kaldı.

Savaşın ardından sınırlar değişince İstanbul Sirkeci’den Karaağaç ve Avrupa’ya seyahat eden trenler, Yunanistan sınırını geçmek durumundaydı. 1971 yılında Bulgaristan Demir Yollarıyla beraber İstanbul – Sirkeci – Pythio demiryolu üzerindeki Pehlivanköy’den gelen ve Edirne il merkezinden ve Kapıkule Sınır Kapısı’ndan geçerek Bulgaristan’a bağlanan Pehlivanköy – Svilengrand demiryolu hattı ve yeni Edirne Garı inşa edildi. Bulgaristan yönüne giden trenler bu hattı tercih etmektedir. Yunanistan yönlü trenler ise İstanbul – Sirkeci – Pythio Demiryolu’nu kullanmaktadır.

Edirne Garı Nerelere Gidiyor?

Edirne Garı TCDD taşımacılık tarafından işletiliyor. İstanbul – Halkalı’dan Kapıkule’ye giden İstanbul – Halkalı – Kapıkule Bölgesel Treni’ne ve Sofya’ya giden İstanbul – Halkalı -Sofya Ekspresi hattına hizmet vermektedir. Ayrıca, Bükreş’e giden Bosfor Ekspresi’ne ve Edirne’den Villach’a seyahat eden Optima Ekspresi’ne hizmet vermektedir.

İstanbul Halkalı – Edirne Kapıkule Bölgesel Treni her gün karşılıklı sefer düzenlemektedir.

 

0 Yorum

Benzer İçerikler