06 Haziran 2022
111
ABONE OL

Edirne Sarayiçi Nerede, Sarayiçi’ne Nasıl Gidilir?

Osmanlı İmparatorluğu’na uzun yıllar ev sahipliği yapmış Edirne, tarihi dokusu ile Osmanlı’nın izlerini görebileceğiniz bir şehirdir. Edirne tarihi mekanları ile Osmanlı kültürünün günümüzdeki yansıması olarak karşımıza çıkıyor. Adeta açık hava müzesini andıran Edirne, Osmanlı saraylarının yer aldığı Edirne Sarayiçi ile Osmanlı’nın tarihi dokusunu günümüze taşıyor. 

Edirne Sarayiçi Nerede, Sarayiçi’ne Nasıl Gidilir?

Edirne Sarayiçi

Saray-ı Cedid-i Amire olarak bilinen Edirne Sarayı, Edirne’deki Osmanlı saraylarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Osmanlı’nın en büyük ve en önemli saraylarından biri olan Edirne Sarayı’nın günümüze sadece küçük bir kısmı ulaşabilmiştir. Tunca nehrinin batısında yer alan bu saray 3 milyon metrekarelik bir arazi üzerine kuruluydu. İçerisinde 5 ana meydan bulunan saray içerisinde bir de saray bahçesi mevcuttu.

Geçmişte bu sarayın yer aldığı bölge günümüzde Sarayiçi olarak biliniyor. Sarayiçi bölgesi, günümüzde festivallerin ve etkinliklerin yapıldığı önemli bir alan olarak karşımıza çıkıyor. 660 yıldır yapılan tarihi Kırkpınar yağlı güreşleri de her yıl Sarayiçi bölgesinde düzenleniyor.

Sarayiçi bölgesi, Edirne Sarayı’na Kanuni Sultan Süleyman zamanında ilave edilmiştir. İçerisinde Adalet Kasrı’nın da yer aldığı Sarayiçi içerisinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Sarayiçi Balkan Şehitliği, Mehmet Av Köşkü bu bölgede yer almaktadır.

Sarayiçi Balkan Şehitliği;

Sarayiçi Balkan Şehitliği, Balkan Savaşı sırasında düşmana karşı verilen mücadelede 300 bin şehit ve 1913 yılında Sarayiçi’nde aç ve susuz ölüme mahkum edilen 20 bin şehit anısına yapılmıştır. 1994 yılında yaptırılan Sarayiçi Balkan Şehitliği’nde Türkiye’nin her bölgesinden şehitler yer alıyor. Aynı bölgede 1939 yılında yaptırılan Balkan Şehitleri Anıtı da bulunuyor. 

Balkan Şehitliği, 1912-1913 yıllarında yapılan Balkan Savaşı sırasında şehit düşen asker ve siviller anısına yapılmıştır. Edirne’nin işgali esnasında bölgeyi savunan 300 bin şehir ve Sarayiçi mevkiinde aç susuz bırakılarak ölüme terk edilen 20 bin sivil ve asker anısına kurulmuştur. Balkan Savaşı esnasında Bulgarlara esir düşen asker ve sivil halk, Sarayiçi’nde yer alan esir kampında tutsak edilerek aç bırakılmış ve ölüme terk edilmiştir. Asker ve sivil halktan bazıları açlık ve susuzluktan bazıları hastalıktan bazıları da kurşuna dizilerek şehit edilmiştir.

Şehitler, Tunca Nehri karşısında yer alan Balkan Şehitliği’ne toplu olarak defnedilmiştir. Toplu olarak defnedilen şehitlerin sayısı net olarak bilinmiyor.

Mehmet Av Köşkü

Tunca Nehri’nin iki kolu arasında bulunan Sarayiçi bölgesindeki Tavuk Ormanı’nda bulunuyor. Edirne Sarayı’na yapılan ek yapılardan biri olan ve Avcı Mehmet ismiyle bilinen IV Mehmet Köşkü, 1671 yılında inşa edilmiştir. Günümüzde bir kısmı ayakta kalan Mehmet Av Köşkü, onarım çalışmaları ile turizme kazandırılarak kullanılmaya devam ediliyor.

Edirne Sarayiçi Nerede, Nasıl Gidilir?

Edirne Sarayiçi Yerleşkesi, Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin düzenlendiği bir alandır. Tunca Nehri’nin iki kolu arasında konumlanan Sarayiçi, Yenimaret Avarız’da yer alıyor.

Edirne Sarayiçi’ne Nasıl Gidilir?

Edirne Sarayı’na ulaşmak için Edirne kent merkezinden Fatih Köprüsü Caddesine yönelmek gerekir. Buradan Adalet Kasrı gözükecektir. 

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
29 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
27 Haziran 2022 Edirne Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler